Европейските борси завършиха последната сесия за седмицата с минимален ръст, докато пазарните участници очакват новини за това дали Федералният резерв в САЩ ще понижи лихвите този месец, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи търговията със скромно повишение от 0,1%, като някои сектори и големи борси се насочиха в обратна посока. Германският DAX постигна ръст от 0,26% и достигна ниво от 12 260,07 пункта. Лондонският бенчмарк FTSE 100 прибави 0,21% към стойността си до равнище от 7508,70 пункта. Френският CAC 40 се повиши с минималните 0,03% и достигна 5552,34 пункта.
Секторът на суровините се представи най-силно с ръст от 1,1%, докато банковият сектор записа спад от 0,9% на фона на пониженията при италианските банки заради напрежението между двете партии в коалиционното правителство в страната.
Първоначално пазарите бяха подкрепени от коментари на високопоставен представител на Фед в четвъртък, според когото централната банка може да действа преждевременно, за да стимулира икономиката на САЩ като застрахователна полица срещу сериозно забавяне на икономическия растеж.
Ръководителят на регионалната банка на Фед в Ню Йорк Джон Уилямс заяви, че централната банка трябва да „действа бързо“, докато икономиката се забавя, а лихвите са ниски. „По-добре е да се вземат превантивни мерки, отколкото да се чака катастрофа“, каза той в изявление в четвъртък.
Но говорител на Федералния резерв в Ню Йорк опита да охлади очакванията след речта на Уилямс, като заяви пред CNBC, че тя е била част от академичен разговор и не се е отнасяла за „потенциални политически действия“.
Италианският вицепремиер Матео Салвини заяви в петък, че ще се срещне с коалиционния си партньор и лидер на Движение „Пет звезди“ Луиджи Ди Майо на фона на опасения, че навлезлите в задънена улица разговори между двете партии може да доведат до рухване на популисткото правителство.
Книжата на Banco BPM, Ubi Banca и Unicredit поевтиняха по време на следобедната търговия.
В същото време геополитическото напрежение между САЩ и Иран даде тласък на цените на петрола. САЩ съобщиха, че са свалили ирански дрон в Ормузкия проток, който е ключова артерия за глобалните потоци на суров петрол. По-късно обаче Иран опроверга съобщението.
Инвеститорите следяха и за знаци за напредък в търговския спор между САЩ и Китай. Официални представители на двете страни са разговаряли по телефона в четвъртък, като американският финансов министър Стивън Манучин заяви, че може да последват разговори лице в лице.
На корпоративния фронт книжата на Galapagos поскъпнаха с 5,2%, след като KBC Securities повиши целевата си цена за листнатата на борсата в Амстердам компания. Цената на акциите на AB InBev нарасна с 5,3%, след като компанията обяви продажбата на австралийското си подразделение на Asahi. Книжата на Wirecard поскъпнаха с 5% в следобедната търговия, след като тя обяви, че е сключила сделка да обработва картовите разплащания за веригата супермаркети Aldi.
На другия полюс на европейския индекс на сините чипове се озова Publicis, чиито книжа поевтиняха с 6,3%, след като френският гигант в рекламата понижи целта за приходите си след разочароващите резултати за второто тримесечие.
В макроикономически план Европейската централна банка (ЕЦБ) съобщи, че през 12-месечния период до май излишъкът по текущата сметка в еврозоната се е разширил до 30 млрд. евро (33,7 млрд. долара) спрямо 22 млрд. евро през април.