Русия може да се притече на помощ на Турция, след като САЩ обявиха, че няма да продадат на Анкара свои изтребители F-35 заради сделката за покупка на руските противоракетни системи С-400.
Руският вицепремиер Юрий Борисов заяви в четвъртък, че Москва може да продаде на Турция и бойни самолети, след решението на Пентагона, съобщава БТА.
Борисов също така похвали Турция за твърдата позиция по отношение на покупката на руските зенитно-ракетни системи С-400 независимо от заплахите за санкции на Вашингтон.
Вицепремиерът не изключи възможността Русия да продаде на Турция и бойни самолети. „Защо не? Вече има прецедент", отговори Борисов на въпрос в интервю за руската агенция Интерфакс.
Турция не отстъпи от намерението да се сдобие с руска отбранителна система независимо от натиска от страна на САЩ, в отговор на което Вашингтон блокира участието на страната в програмата за изтребителите F-35.
По-рано през седмицата американският президент Доналд Тръмп заяви, че и Турция, и САЩ се намират в трудно положение.
„Положението, в което те се намират, е много сложно. Положението, в което се намираме ние, е много сложно. Продължаваме да работим по въпроса. Ще видим какво ще стане", заяви Тръмп. По време на срещата на Г-20 в Осака в края на миналия месец държавният глава дори обвини администрацията на предшественика си Барак Обама, че е принудила Турция да се насочи към руските противоракетни системи.
На фона на обтягането на отношенията между САЩ и Турция коментар по темата направи и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, според когото Анкара остава ключов член на отбранителния алианс въпреки решението си да се сдобие с руската техника, съобщава Bloomberg. Той също така наблегна на това, че налице е една „трудна ситуация“.
По думите му Турция все още би могла да бъде включена в интегрираната въздушна противоракетна отбранителна мрежа на Алианса, дори и ако системите С-400 бъдат изключени от нея.
„Турция е важен член на НАТО“, заяви Столтенберг. „Докато този проблем не бъде решен, ние трябва да сведем до минимум отрицателните последствия“, допълни той.
Коментарът му подчертава посланието на умереност, което Алиансът се опитва да отправи в създалата се обстановка между страните с двете най-големи армии в организацията.