fallback

Турция получи първата партида от части за руските системи С-400

Руски самолет с части се е приземил във военновъздушна база край турската столица, съобщиха от военното ръководство в Анкара

12:30 | 12.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Турските власти съобщиха, че страната е получила в петък първата голяма партида от доставките на руските противоракетни системи С-400, чиято покупка предизвика вълна от недоволство и заплахи за санкции от САЩ.

Руски самолет с части се е приземил във военновъздушна база край турската столица, съобщиха от военното ръководство в Анкара, цитирани от Bloomberg.

След съобщаването на новината турската лира поевтиня с до 0,8%, но впоследствие се стабилизира до ниво от 5,7099 лири за долар, което представлява ръст от 0,63%.

Вашингтон заплаши да накаже Анкара заради покупката, която според американската администрация може да се окаже риск за отбраната на НАТО, част от която е Турция. Според САЩ руските противоракетни системи са проектирани за сваляне на самолети на Алианса и биха могли да събират ключова информация за американските изтребители F-35, каквито Турция иска да закупи от Вашингтон.

В опит да разубеди Турция от покупката на С-400 американските власти заявиха миналия месец, че ограничават турското участие в програмата F-35, в която турски производители отговарят за производството на части от самолетите.

Според Анкара покупката на противоракетните системи от Русия е необходима, тъй като съюзниците в НАТО, включително САЩ, не са успели да отговорят на отбранителните нужди на Турция, изпълнявайки условията на правителството в страната.

В момента турските власти разчитат до голяма степен на химията между президентите Реджеп Ердоган и Доналд Тръмп, която да спомогне за смекчаване на ситуацията и предотвратяване на по-строги санкции от страна на Вашингтон. По време на срещата на Г-20 в Япония в края на миналия месец Тръмп обвини администрацията на своя предшественик Барак Обама, която според него е тласнала Анкара към руското въоръжение, като е отказала да продаде американско въоръжение.

Отношенията между страните с двете най-големи армии в НАТО се влошиха значително през последните месеци, като това се дължи най-вече на противоположните им позиции във войната в Сирия. Докато американците подкрепят кюрдските милиции в страната, то за Турция те са свързани с Кюрдската работническа партия, която Анкара определя като терористична. Също така Анкара очаква екстрадирането в страната на турския проповедник Фетхулла Гюлен, който живее в самоналожено изгнание в САЩ, и който е смятан за организатор на опита за преврат срещу президента Реджеп Ердоган от 2016 г.

Турция и Русия подписаха споразумение за покупката на противоракетните системи на 11 април 2017 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:19 | 13.09.22 г.
fallback