Американското министерство на правосъдието е започнало разследване срещу германската Deutsche Bank в рамките на делото си срещу добилия печална слава малайзийски инвестиционен фонд 1MDB, съобщава източник, цитиран от Bloomberg.
Разследващите, които в продължение на години проучваха дейността на Goldman Sachs Group с фонда, сега разследват отблизо бивш мениджър на американската банка, който по-късно е започнал работа в германския кредитор, посочва запознатият, пожелал анонимност, тъй като американските власти все още не са повдигнали официални обвинения срещу банката или срещу нейния служител.
Целта на разследването е да установи дали Deutsche Bank е нарушила законодателството за борба с корупцията и с прането на пари, помагайки на 1MDB да набере 1,2 млрд. долара през 2014 г., съобщи по-рано в. Wall Street Journal. Това е станало, след като вече се бяха появили притеснения, свързани с управлението на фонда и финансите му.
Новината се появи, след като банката обяви мащабен плана за преструктуриране, който се очаква да струва 7,4 милиарда евро (8,3 милиарда долара) и предвижда съкращаването на 18 000 души.
Разследващите са насочили вниманието си предимно към Тан Бон Ке, колежка на бившия високопоставен служител на Goldman Sachs Тим Лайснър, която е работила с него по въпроси, свързани с 1MDB, съобщава БТА.
Тя е напуснала Goldman Sachs, за да оглави азиатско-тихоокеанското подразделение за финансови институционални клиенти на Deutsche Bank, където е продължила да работи по задачи, свързани с фонда.
В изявление от Deutsche Bank заявява, че банката напълно сътрудничи с всички регулаторни и правоохранителни органи, които проучват работата на банката с 1MDB.
Тан е напуснала Deutsche Bank миналата година, след като банката е открила, че тя е общувала с Джхо Лау, малайзийския финансист, който министерството на правосъдието описва като централната фигура в скандала с фонда, отбелязва Wall Street Journal.
Скандалът с фонда 1MDB се разрази през 2015 година, когато се появи информация, че той е загубил 11 милиарда долара. Чуждестранни медии писаха, че тогавашният премиер на Малайзия Наджиб Разак е разполагал с не по-малко от 4,5 милиарда долара от тези пари. Проведеното разследване не е установило престъпление и не са били открити виновници.
Следствието бе възобновено, след като опозицията начело с Махатхир Мохамад спечели изборите през май. На бившия премиер Наджиб Разак бяха предявени обвинения, свързани с получаване на подкуп, пране на пари, кражби в особено големи размери и други правни нарушения.