Броят на германските компании, които обявяват фалит, се очаква да нарасне за първи път от икономическата криза през 2009 г. насам.
В рамките на пореден сигнал, че най-голямата европейска икономика е на ръба на рецесия, германската кредитна рейтингова агенция Creditreform предупреди, че тенденцията за затваряне на компании достига повратна точка.
Процентът на корпоративна несъстоятелност се свива с едва 0,4% през първата половина на годината, когато 9900 компании са обявили фалит, като техният брой се очаква да е общо 20 000 до края на 2019 г., съобщава Bloomberg.
Германските заводи вече се намират в дупка, след като временните им проблеми от миналата година прераснаха в постоянна тенденция на спад заради глобалното търговско напрежение.
По-рано днес стана ясно, че Европейската комисия е преразгледала в посока надолу прогнозите си за брутния вътрешен продукт на страната за миналата година, посочвайки, че слабото представяне в промишления сектор рискува да се предаде и на услугите.
Последният удар бе нанесен тази седмица, когато германският химичен гигант BASF – най-голямата химическа компания в света, публикува предупреждение за свиване на печалбата си.
Според Creditreform несъстоятелността сред компаниите в промишления сектор и услугите – с изключение на строителството и търговията, вече бележи ръст през 2019 г. Отражение има и на пазара на труда в страната, където загубите на работни места, свързани с фалити, нарастват с 11,1% през 2019 г. Независимо от това обаче безработицата продължава да се намира близо до рекордното си дъно.
„Трудностите за индустриалния сектор нарастват, който е особено чувствителен на рисковете за чуждестранната търговия като Brexit и търговските спорове“, посочват от Creditreform, откъдето допълват, че тенденцията може да се разпространи сред цялата икономика през идните месеци.