Хърватия подаде официална молба за присъединяване към Европейския валутен механизъм (ERM-2) - ранен етап от пътя към членството в еврозоната. Това стана ясно след заседание на Еврогрупата в Брюксел днес, предава Ройтерс.
Ходът ще позволи на балканската страна да се присъедини към еврозоната, в която в момента влизат 19 страни.
Ангажиментите, предложени от Хърватия, в писмото ѝ, са приветствани от финансовите министри на блока по време на срещата днес, заяви на пресконференция Мариу Сентену, председател на Еврогрупата.
В края на юни стана ясно, че страната е изпратила до Брюксел писмо, в което посочва, че е готова да се присъедини към еврозоната.
„Мисля, че аргументите ни и ключовите области, в които ще предприемем мерки за задействане на стратегията ни да въведем еврото, бяха добре приети“, заяви тогава премиерът на страната Андрей Пленкович. Той обясни, че страната му очаква най-ранно присъединяване през 2023 г. На пресконференцията срокът беше потвърден.
Страната върви по стъпките на България в това отношение, но с около година закъснение.
Еврокомисарят по икономическите въпроси Пиер Московиси заяви днес, че ходът на Загреб е “вот на доверие в еврото”.
Хърватия се ангажира да подготви почвата, така че Европейската централна банка да поеме банковия надзор в страната. Освен това обеща да приложи реформи за борба с прането на пари и да направи публичната си администрация по-ефективна и не толкова скъпа, посочват в изявлението от ЕС.
Европейската централна банка и Европейската комисия ще съблюдават прилагането на тези ангажименти в рамките на процес, който се очаква да продължи една година.
След това Хърватия ще се присъедини към ERM-2, където ще остане поне две години, преди да започне практическата подготовка за присъединяване към еврозоната - процес, който отнема около година. Това значи, че 2023 г. е най-ранният шанс за присъединяване.