Лидерите на страните от Вишеградската четворка (Чехия, Унгария, Полша и Словакия) се завърнаха ликуващи у дома, след като успешно блокираха опита на своя най-голям враг - Франс Тимерманс, да заеме поста на председател на Европейската комисия (ЕК), пише Euractiv.
Четирите страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) успяха да демонстрират единство по време на дебатите на лидерите на Европейския съюз (ЕС) за ръководните позиции в блока въпреки различията в тяхната политическа идеология и принадлежност.
„Чрез нашето единство Вишеградската четворка отново показа нарастващата ни сила и влияние върху посоката на ЕС“, заяви Золтан Ковач, говорител на унгарския министър-председател Виктор Орбан.
Този път целта беше Тимерманс, защитникът на върховенството на закона в ЕС и заместник-председател на ЕК, силно недолюбван от лидерите на Унгария и Полша.
Официалното възражение срещу кандидатурата на Франс Тимерманс от страна на Вишеградската група е свързано с твърдението, че той „не разбира“ Централна Европа, както многократно повтаряха Орбан и неговияj чешки колега Андрей Бабиш.
„Искаме някой, който разбира региона ни, който няма негативно мнение към него. Сега, ние сме доволни“, споделя Бабиш.
Орбан от своя страна добавя, че „от гледна точка на Унгария, въпросът е дали хората, които заемат ръководните постове, са хора, които уважават Унгария и разбират историята на Централна Европа, както и значението на християнската култура в Европа“.
„Поляците тържествуват“, заявява Пьотр Качински, експерт в областта на ЕС. По неговите думи за първи път политиците от дясната националноконсервативна партия „Право и справедливост“ са щастливи от ЕС, защото „г-н Тимерманс не е председател на ЕК“.
Удовлетворението от факта, че са успели да предотвратят назначаването на Тимерманс като ръководител на най-важния орган на ЕС, е съчетано с триумф, че е постигната победа над водещите кандидати за председателския пост, известни още като Spitzenkandidaten.
„Вишеградската група и Италия се опитваха да убедят своите колеги, че концепцията за Spitzenkandidaten не е добра. Нашата цел беше да избегнем тази система и да покажем това ясно още в самото начало“, подчертава Бабиш.
Лидерите на Вишеградската четворка не отправиха критики към назначаването на Шарл Мишел като председател на Европейския съвет, въпреки че той е известен като един от откровените критици на тяхната антимиграционна политика.
„Упорито, многократно, систематично отказвайки да демонстрират минимална солидарност, тези страни отварят политически дебат относно Шенгенското пространство“, посочва Мишел по време на срещата на върна на ЕС през декември миналата година.
Вишеградските лидери също не поставиха под съмнение факта, че на нито една от ключовите позиции в ЕС няма да бъде назначен представител от ЦИЕ. Въпреки това те изглеждат доволни, че сегашният словашки зам,-председател на ЕК Марош Шефчович, който е и еврокомисар по междуинституционалните отношения и администрацията, ще продължи да изпълнява досегашната си длъжност.
„Ако Вишеградската четворка можеше да номинира за заместник-председател (на ЕК), единодушни сме, че това щеше да бъде Марош Шефчович“, посочва словашкият премиер Петер Пелегрини.