Сергей Станишев не получи подкрепа като кандидат за председател на Европейския парламент от евродепутатите от собствената си група. Вместо него те издигнаха за днешния вот в пленарната зала италианския си колега Давид Сасоли.
Бившият български премиер и лидер на Партията на европейските социалисти (ПЕС) бе част от споразумението на 28-те лидери на страните от ЕС във вторник като тяхно предложение председателския пост на европарламента да бъде поделен между социалист и Европейската народна партия (ЕНП) в лицето на лидера на нейната парламентарна група Манфред Вебер.
Идеята Вебер и Станишев да си поделят 5-годишния мандат на председател на Европейския парламент има препоръчителен характер, но евродепутатите имат право да изберат кои да са кандидатите на отделните групи и кой да оглави институцията им.
Станишев беше компромисен кандидат, договорен с ЕНП, а българският премиер Бойко Борисов говори със силни думи за кандидатурата му. „Ние ще го подкрепим“, каза той и добави, че собствената партия на Станишев не го подкрепя. „Един българин на такава висока позиция е въпрос на чест и гордост. Въпреки факта, че неговите хора не го харесват".
Пакетното предложение веднага бе определено от лидерка на групата на социалистите Ираче Гарсия Перес, като „дълбоко разочарование". В последвалото продължително среднощно заседание тя предложи на групата Давид-Мария Сасоли вместо Станишев. Италианецът е бивш телевизионен журналист, евродепутат от опозиционната в страната си Демократическа партия и един от досегашните зам.-председатели на Европейския парламент. За него са гласували 71 евродепутати - предимно от Италия, Испания, Румъния и Португалия. 39 техни колеги от Германия, Холандия и няколко източноевропейски държави са се обявили против, а 13 от групата "Социалисти и демократи" са се въздържали.
Все още не ясно дали евродепутатите ще приемат формулата с поделено наполовина между две групи председателство, както и кой ще е първият председател с мандат от 2,5 години.
Според някои анализатори фактът, че Източна Европа не е получила нито едно водещо място може да утежни и избора на Урсула фон дер Лайен за председател на ЕК.