Търговските сътресения могат да навредят на прехода на глобалната икономика към зелена енергия и да попречат на подготовката на енергийните компании да се включат в този процес, сподели председателят на британското енергийно дружество BP Plc Хелге Лунд, цитиран от Ройтерс.
В първото си интервю като председател на една от най-големите петролни компании в света, Лунг сподели, че BP по-скоро ще възприеме ускоряващо се и подредено изключване на изкопаемите горива, отколкото бавен и дезориентиран преход.
Бившият главен изпълнителен директор на норвежката петролна компания Equinor посочи, че BP, както и нейните конкуренти като Royal Dutch Shell и ExxonMobil, ще играят ключова роля в осигуряването на успешен преход към нисковъглеродна икономика.
„По-добре да станем свидетели на ускоряващ се преход“, смята Лунд, добавяйки: „Ще бъде много трудно на петролните и газовите компании, но така е по-добре и е предпочитано решение в сравнение с хаотичната внезапна промяна през следващите, може би, 10-15 години“.
Базираната в Лондон BP, подобно на някои от своите конкуренти, предприе стъпки за постигане на целите на Парижкото споразумение за климата о 2015 г., включително и ограничаване на въглеродните емисии, отделяни при операциите на дружеството, свързани с обработката на изкопаеми горива. Тези цели компанията ще обвърже със заплатите на своите мениджъри, за да гарантира, че инвестициите отговарят на климатичните регулации.
Но според мнозина инвеститори BP трябва да направи много повече, за да се противопостави на катастрофалното покачване на глобалните температури.
През последните няколко години BP е инвестирала около 500 милиона долара във възобновяема енергия, станции за зареждане на електрически превозни средства и други нисковъглеродни технологии.
Инвеститори, управляващи повече от 34 трилиона долара в активи, почти половината от инвестирания в света капитал, тази седмица поискаха от правителствата спешни действия по изменението на климата.
Франция заяви, че няма да приеме окончателно комюнике на Г-20, което не споменава Парижкото споразумение.
„Дългосрочната рамка на енергийния преход е важна. С течение на времето за големите компании като ВР ще бъде много по-лесно, ако имаме стабилна глобална рамка за търговия и инвестиции ”, посочва Лунд.
По неговите думи е необходимо безпрецедентно сътрудничество между компаниите и правителствата, за да се намалят емисиите на парникови газове до нула до края на века.