Европа постепенно започва да загърбва изкопаемите горива, насочвайки се към чистата енергия, но трябва да внимава да не попадне в друг капан, като стане зависима от други суровини и технологии, предупреди заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) по въпросите на енергийния съюз Марош Шефчович, цитиран от Euractiv.
Европа трябва да търси начини за изключване на въглеродното съдържание при вноса на продукти, като същевременно избягва зависимостта от вноса на ключови технологии, свързани с енергийния преход, добави още той.
Шефчович посочи, че енергийната сигурност е било едно от основните му притеснения по време на 5-годишния му мандат като еврокомисар, който изтича на 31 октомври тази година.
„Смятам, че трябва да бъдем силно фокусирани върху това да не заменим енергийната си зависимост с технологична такава или със зависимост към някои суровини“, добави словашкият политик пред участниците в събитието на Bloomberg NEF “Нова енергийна перспектива“.
„Европа трябва да бъде изключително внимателна и да избегне повтарянето на същите грешки, когато става въпрос за батерии за електромобили, електрически автобуси и водородни технологии, които, признавам, вероятно ще бъдат ключови за тежкотоварните безвъглеродни превозни средства“, уточни Шефчович.
Според него индустриалният успех на Европа през следващото десетилетие ще зависи от енергийното съхранение и умните електрически мрежи.
Шефчович още през 2018 г. предупреди, че Европа трябва да се предпази от зависимостта от лития, кобалта, медта и други суровини, които се използват от зелените технологии като вятърните турбини и батериите за електромобили.
ЕК насърчава обработката на литий като част от една широка стратегия за обособяване на силно производство на батерии в Европа и намаляване на зависимостта от азиатския внос на горивни клетки за батерии.
Според Шефчович двете основни енергийни предизвикателства пред новия кабинет на ЕК ще бъдат включването на въглеродното съдържание в бъдещите търговски споразумения и политики и справяне с риска от преструктуриране на промишлеността, което може а доведе до увеличаване на безработицата.
„Чрез мерки за енергийна ефективност и специфично финансиране от ЕС, Европа може да се справи с енергийната бедност и да помогне на регионите, зависещи от въглища, да намерят „ново икономическо бъдеще“, подчерта Шефчович.
Според него хората не трябва да се страхуват от прехода.
Словашкият еврокомисар също подчерта икономическите ползи от енергийния преход. Той посочи, че дългосрочните прогнози на ЕС за 2050 г. показват, че преминаването към нулеви емисии ще отвори „милиони нови работни места“ в Европа, като в същото време ще намали разходите за внос на изкопаеми горива в блока с 2-3 трлн. евро между 2030 г. и 2050 г.