fallback

Златният залог на Путин му се отплаща

Откакто е обект на санкции, Русия има добра причина да преосмисли състава на международните си резерви - и го прави

08:38 | 04.07.19 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В продължение на години Русия беше един от най-големите бикове по отношение на цената на златото  – дори когато поскъпването бе в затишие, тя продължаваше да увеличава резервите си. Сега цената на цялото това злато е най-високата от 2013 г. насам и тактиката на Москва изглежда й се отплаща.

Доминацията на американския долар като водеща резервна валута се смята, че се корени в недостига на сигурни активи. Наскоро обаче Русия даде пример за това как една голяма икономика с петия по големина международен резерв в света може да намали притежанията си на долари и все пак да се справя добре. Засега страната няма много последователи, но покупката на злато от централни банки нараства, посочва Bloomberg в свой материал.

русия

Откакто е обект на санкции заради анексирането на полуостров Крим през 2014 г., Русия има добра причина да преосмисли състава на международните си резерви. И макар Европейският съюз да не е затягал санкциите си от пет години насам, то САЩ правят това постоянно. Кремъл и Руската централна банка смятат риска за бъдещи ограничения за непредсказуем и зависещ повече от вътрешната политика на САЩ, отколкото от това, което самата Русия върши.

През 12-те месеца от края на септември 2017 г. централната банка е намалила повече от наполовина деля на притежанията си в долари във валутните си резерви и рязко увеличи дяловете на еврото и китайския юан.

Според последни данни от Руската централна банка делът на златото в резервите леко намалява, макар че Русия е прибавила 274 тона към притежанията си през 2018 г., с което общото количество възлиза на 2113 тона. Това е така, тъй като другите активи на банката също се увеличават, олицетворявайки усилията на Москва да се изолира от натиска на Запада. Това е и защото през тази година цената на златото спадна със 7%.

Въпреки това пазарното представяне на благородния метал – през по-голямата част от времето, оправда упоритата вяра на Русия в него.

русия

И от началото на месеца – след като цената му нарасна със 7%, това добави още около 7 млрд. долара към руските международни резерви, ако се предположи, че страната не е правила нови покупки на злато от първото тримесечие на 2019 г. Ако поскъпването се задържи, златото ще представлява близо 20% от руските международни резерви в размер на половин трилион долара, приближавайки се до дела на долара.

Американската валута, разбира се, остава най-голямата резервна валута в света и златото, както и другите валути, не могат да я изместят все още в световен план. Но въпреки това Световният златен съвет отчита тенденция за повишаване на нетните покупки на злато от централните банки, която преминава отвъд руските усилия – въпреки че Русия остава най-големият купувач. През първото тримесечие на 2019 г. централните банки са купили рекордните 715,7 тона злато.

Китай си има собствени проблеми със САЩ и долара. И макар да не може да намали огромните си активи в долари така решително, както Русия намали своите, то Пекин също работи по постепенно намаляване. И също показва все по-голям интерес към златото.

Сред другите по-значими купувачи на злато са още Турция и Индия – като втората, също като Китай и Русия, принадлежи към десетте държави с най-големи международни резерви.

Ниските лихвени проценти в САЩ, непредсказуемата войнственост и неутолимия апетит за дълг на администрацията на Доналд Тръмп, както и геополитическата нестабилност карат златото да изглежда по-надежден актив от американските дългови инструменти. Още няколко години като тази и по всяка вероятност ще имаме много повече държави, чиито международни резерви са структурирани като руския.

Русия на Владимир Путин беше първата страна сред големите държатели на резерви, която започна постепенно да се отказва от долара, тъй като има и най-много причини да се страхува от САЩ. Настоящото управление във Вашингтон и бъдещите американски администрации трябва да стъпват внимателно, за да не дават на другите страни още причини да се отказват от долара и да последват примера на Кремъл. И макар от икономическият мениджмънт на Русия да има още какво да се желае, то подходът на страната по отношение на международните резерви изглежда все по-далновиден.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:54 | 12.09.22 г.
fallback