fallback

Напрежението между САЩ и Иран тласна европейските борси на червена територия

Петролните и газовите компании обаче не се вписаха в общата тенденция в последния борсов ден от седмицата

20:07 | 21.06.19 г.

Снимка: Ройтерс

Европейските борси завършиха петъчната сесия със спад на фона на засилващите се опасения от военна конфронтация в Близкия изток, предава CNBC.

Въпреки че постигна ръст сутринта, паневропейският индекс Stoxx 600 тръгна в посока надолу по време на следобедните сделки и приключи сесията на червена територия. Повечето сектори и големи борси също регистрираха понижения. Лондонският бенчмарк FTSE 100 отписа 0,23% от стойността си и достигна ниво от 7407,50 пункта. Френският CAC 40 се понижи с 0,13% до ниво от 5528,33 пункта. Идентичен спад отбеляза и германският DAX, който завърши седмицата на равнище от 12 339,92 пункта.

Петролните и газовите компании обаче не се вписаха в тенденцията и прибавиха 0,6% към стойността си на фона на повишаването на цените на петрола. Международният бенчмарк Брент премина прага от 65 долара за барел в петък на фона на опасенията, че САЩ може да извършат военен удар срещу Иран, който би нарушил износа на петрол от Близкия изток.

Шведската компания Lundin Petroleum се озова на върха на европейския бенмчарк, подкепена от ръста на цените на петрола. Книжата на листнатата в Стокхолм компанията прибавиха над 5% към стойността си по време на петъчната сесия.

На другия полюс беше френската компания Natixis, която заличи ръстовете по-рано през деня и се озова на дъното на индекса. Книжата на банката поскъпнаха в по-ранен етап от сесията, но отбелязаха спад от над 2% по време на следобедната търговия, след като рейтинговата компания Morningstar започна преглед на подразделението й за управление на фондове H20.

Листнатата на борсата в Лондон IQE предупреди в петък, че приходите ще бъдат по-ниски от очакванията за финансовата 2019 г. Компанията, която произвежда полупроводникови подложки за чипове, използвани в продукти на Apple и други компании, предупреди за спад на приходите си на фона на наложените от САЩ ограничения на Huawei, които са довели до още забавяния на поръчки. Редица от клиентите на IQE също понижиха прогнозите си.

Книжата на компанията поевтиняха с близо 25% след новината, което доведе до намаляване на цената на акциите и на други европейски компании за полупроводници. AMS и Infineon записаха спадове в края на петъчната сесия.

Вниманието на пазарите е насочено предимно към геополитическото напрежение между САЩ и Иран. Това се случва, след като New York Times съобщи късно в четвъртък, че американският президент Доналд Тръмп е одобрил военни удари срещу редица ирански мишени, но неочаквано се е отказал от атаките.

Официални представители на САЩ заявиха в четвъртък, че иранска ракета е свалила безпилотен американски дрон за наблюдение над Ормузкия проток, през който преминава голяма част от петролните доставки в света. Иран заяви, че дронът е летял над негова територия.

Рискът от конфликт между Вашингтон и Техеран расте след решението на администрацията на Тръмп да се оттегли от иранското ядрено споразумение от 2015 г.

Преди конфронтацията за американския дрон САЩ обвиниха Иран за неотдавнашните нападения срещу петролни танкери в Персийския залив. Цената на петрола се повиши с над 6% в предходната сесия на фона на засилените опасения за ограничаване на доставките.

В Европа Великобритания отбеляза по-голям от очакванията бюджетен дефицит в петък. Дефицитът през май е нараснал с 23% спрямо предходната година, сочат данни на Британската статистическа служба.

Паундът потъна под 1,27 долара в петък, след като гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ) Марк Карни отхвърли твърденията на Борис Джонсън, фаворит за наследник на Тереза Мей като следващ премиер на Великобритания, че страната може да избегне мита от ЕС при Brexit без сделка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:07 | 01.09.22 г.
fallback