fallback

Тереза Мей ще подаде оставка на 7 юни*

Британските депутати отхвърлиха три пъти сделката на премиера за Brexit

12:20 | 24.05.19 г. 3

Британският премиер Тереза Мей. Снимка: Ройтерс

Британският премиер Тереза Мей съобщи, че ще подаде оставка на 7 юни. Тя ще остане начело на служебно правителство до избирането на нов лидер на консерваторите, предава CNBC.

Мей очерта графика за напускането си – тя ще подаде оставка като лидер на Консервативната партия на 7 юни, а в седмицата след това ще се проведе съревнование за нов лидер.

„Ще подам оставка като лидер на Консервативната и Юниониска партия на 7 юни, така че да може да бъде избран наследник“, каза Мей.

В емоционална реч пред Downing Street 10 тя заяви, че е „направила всичко“, което е могла, за да убеди депутатите да подкрепят споразумението за оттегляне, което договори с Европейския съюз. Но „за дълбоко съжаление“ в крайна сметка не успяла да постигне консенсус сред членовете на парламента.

„Мисля, че беше правилно да продължа, въпреки че шансовете против успеха изглеждаха високи. Но сега за мен е ясно, че в най-добрите интереси на страната е нов премиер да оглави тези усилия“, заяви Мей.

„Скоро ще напусна поста, който беше честта на живота ми да заемам. Втората жена премиер, но със сигурност не последната. Правя това без лоши чувства, а с огромна благодарност, че имах възможността да  служа на страната, която обичам“, допълни тя.

Британската премиерка, която преди време беше колеблив привърженик на членството в ЕС и беше избрана начело на правителството след сътресенията, последвали гласуването за Brexit през 2016 г., се оттегля, без да изпълни основните си обещания – да изведе Великобритания от блока и да излекува разделенията, коментира Ройтерс.

Тя беше унизена в усилията й да постигне компромис по споразумение за Brexit, което парламентът да може да ратифицира и оставя дълбоко разделена страна и политически елит, който е в задънена улица по въпроса как, кога и дали Великобритания да напусне ЕС.

Оттеглянето на Мей ще задълбочи кризата около Brexit, тъй като новият лидер вероятно ще иска по-решително отделяне, което засилва възможността за конфронтация с ЕС и предсрочни парламентарни избори.

Основните претенденти за наследник на Мей искат по-твърдо споразумение за напускане, въпреки че ЕС заяви, че няма да предоговаря договора за напускане, подписан през ноември.

Реакции във Великобритания

В първа реакция веднага след изявлението на британската премиерка Тереза Мей, че ще подаде оставка на 7 юни, лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин каза, че тя е взела правилно решение, предаде Ройтерс.

Той подчерта, че нейната разединена партия не е в състояние да управлява страната и настоя за провеждане на нови парламентарни избори.

Лидерът на новосъздадената Партия на Брекзита Найджъл Фараж обясни неуспеха на Мей да намери изход от създалата се ситуация с излизането на страната от ЕС с това, че тя не е отчела правилно настроенията в страната и в собствената си партия. "Отидоха си вече двама лидери на торите, чиито инстинкти бяха проевропейски. Или тяхната партия ще извлече поуки от този урок, или ще умре", каза той.

Министърката по пенсионните въпроси Амбър Ръд каза, че "Brexitе процес и е необходим компромис, за да бъде прието споразумение за развода, което да работи за всички". Тя призова за обединение на редиците на консерваторите, за да се постигне успех "в следващата фаза на славната история на нашата партия", пише БТА.

Консервативната депутатка Тереза Вилиърс също посочи, че бъдещият лидер на Консервативната партия трябва отново да я сплоти и да осигури реално лидерство и политическа посока. Според нея новият партиен лидер трябва веднага да потърси подобряване на условията в споразумението за излизане от ЕС.

Според лейбъристкия депутат Джон Ман оставката на Мей няма да промени парламентарната аритметика. Той отбеляза, че не е налице мнозинство за свикване на предсрочни избори, няма мнозинство за компромис, няма мнозинство и за напускане на ЕС.

Керълин Фейрбейн, директор на Конфедерацията на британската индустрия, похвали усилията на Тереза Мей да осигури такова споразумение за Brexit, което да защитава икономиката на Великобритания и изрази мнение, че тя се оттегля с уважението на бизнес средите. Нейната оставка обаче трябва да бъде катализатор на промяна, защото "не може да има план за Великобритания без ясен план за Brexit".

Кои са основните претенденти за поста на Мей? 

Борис Джонсън

Лицето на официалната кампания за напускане на Европейския съюз (ЕС). Той подаде оставка като министър на външните работи през юли в знак на протест срещу преговорите, които води Мей с Брюксел.

Джонсън призова консерваторите да се върнат към традиционните си ценности като ниски данъци и силна полиция.

Джереми Хънт

Британският външен министър, който смени Джонсън на този пост през миналата година, заяви по-рано, че представителите на Консервативната партия трябва да се обединят и да се изправят срещу своя враг – ЕС.

Хънт гласува за оставане в блока…

Преди това служи като министър на здравеопазването, роля, която го направи особено непопулярен.

Доминик Рааб

Бившият министър за Brexit се оттегли от своя пост заради разминавания в действията на консерваторите и техните обещания, които бяха дадени по време на изборната кампания през 2017 г.

Дейвид Дейвис

Също бивш главен преговарящ за Brexit. Евроскептик, който беше назначен да води преговорите с ЕС през 2016 г., но подаде оставка две години по-късно в знак на протест на плановете на Мей да запази дълготрайна връзка с блока.

Проучване от тази седмица открои общо 17 консерватори, желаещи поста на Мей. 

*Информацията е допълнена в 12,49 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:33 | 14.09.22 г.
fallback