Турция се подготвя за възможни санкции от САЩ заради покупката си на руските противоракетни системи С-400. Това заяви турският министър на отбраната Хулуси Акар, който въпреки това посочи, че налице е известно подобрение на диалога с Вашингтон за покупка на изтребителите F-35, съобщава Ройтерс.
САЩ и Турция се намират в изострен конфликт през последните няколко месеца, основна причина за който стана решението на Анкара да купи руското въоръжение, което според Вашингтон не може да бъде интегрирано в системите на НАТО. Това също така може да застраши ролята на Турция в производството на самолетите F-35, които според американските власти ще бъдат компрометирани от противоракетната система.
Администрацията на президента Доналд Тръмп вече предупреди, че Анкара е застрашена от санкции в рамките на Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA), ако осъществи споразумението си.
В изказване пред репортери в четвъртък министърът на отбраната заяви, че Турция изпълнява своите ангажименти в рамките на проекта за F-35 и очаква той да продължи по план. По думите му покупката на С-400 цели единствено да изпълни турските отбранителни нужди и не представлява каквато и да е било заплаха.
„Ние правим това, което предвиждат нормалните двустранни споразумения. Макар и да има някои проблеми от време на време, радваме се, че нямаше драстични обрати досега... Турция също така прави подготовка за възможно прилагане на санкции по CAATSA“, заяви министърът.
Той също така посочи, че турски военни са били изпратени в Русия на обучение за използването на противоракетните системи, които се очаква скоро да бъдат изпратени в страната, издърпвайки напред датата за доставка, която беше предвидена за месец юли. Акар също така заяви, че страната му ще изпрати още персонал на обучение през идните месеци, като не е изключено и идването на руски експерти в Турция.
„Няма причина никой да бъде притеснен, освен ако не планира да нападне Турция“, посочи той, цитиран от Bloomberg.
По думите му производството на изтребителите F-35 не би трябвало да бъдат обвързани с противоракетните системи. „Никъде няма клауза в договора за F-35, която казва, че (страни – бел. ред.) ще бъдат изключвани от партньорството за покупка на С-400“, посочи той и допълни, че страната е платила 1,2 млрд. долара за сделката и е произвела поръчаните от нея части навреме.
Въпреки Акар той не пропусна да отбележи, че все пак в преговорите има като цяло облекчаване и повторно отваряне на теми като случващото се източно от р. Ефрат в Сирия, както и самолетите F-35 и зенитно-ракетните системи Patriot.
Турската лира губи от стойността си спрямо долара през последната година заради страховете от американски санкции, които ще нанесат удар върху вече силно отслабената икономика на страната, която изпадна в рецесия след валутната криза от лятото на миналата година.