Германия е докладвала на НАТО най-голямото увеличение на разходите си за отбрана от десетилетия насам. Според информация на DPA федералното правителство очаква съответните разходи да са в размер на 47,32 млрд. евро през тази година. Това представлява увеличение с над пет милиарда евро в сравнение с 2018 г. и дял от брутния вътрешен продукт (БВП) от 1,35%. Не е имало такова голямо увеличение поне от края на Студената война насам.
До 2020 г. се очаква разходите да нараснат до 49,67 милиарда евро според предоставени на НАТО в края на тази седмица оценки. Според настоящите сметки това би съответствало на дял от БВП от 1,38%. През 2018 г. според последните данни делът бе едва 1,23%.
С тези цифри федералното правителство се надява да може да смекчи поне временно спора за разходите за отбрана. Американският президент Доналд Тръмп отдавна критикува несправедливото споделяне на тежестта в НАТО и атакува особено Германия за относително ниското ниво на разходите си за отбрана.
По време на срещата на върха на НАТО през миналото лято в Брюксел Тръмп дори не изключи излизането на САЩ от Алианса, ако не всички съюзници харчат 2 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана.
Контекстът на претенциите на САЩ е така наречената цел от два процента от 2014 г. Тя обаче се тълкува по различен начин. Според САЩ всички страни от НАТО са се ангажирали да изразходват най-малко два процента от брутния вътрешен продукт за отбрана най-късно до 2024 година.
Федералното правителство обаче изтъква, че в решението просто става дума за движение в посока на двата процента. Германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен заяви наскоро по време на посещение във Вашингтон, че през 2024 г. Германия ще достигне дял от 1,5%. „И тогава ще преминем в посока към два процента“, добави тя. В германските правителствени среди понастоящем не се изключва възможността за ново увеличение на дългосрочните прогнози, както се случи през предишните години. Предпоставките са налице -прогнозите за икономическо развитие наскоро значително бяха намалени. Ако предвидените разходи за отбрана не се своят, делът им в брутния вътрешен продукт ще се увеличи.
Как САЩ ще реагират на новите германски данни вероятно ще стане ясно най-късно в края на юни на среща на министрите на отбраната на НАТО. Тогава в дневен ред ще влязат и разходите на държавите членки.