Основните борсови индекси в Европа приключиха днешната сесия с повишения, след като стана ясно, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп планира да отложи налагането на мита върху вноса на автомобили, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 прибави 0,46% към стойността си, като завърши деня на ниво от 378,06 пункта.
Германският показател DAX напредна със 107,95 пункта, или 0,90%, до 12 099,57 пункта.
Френският измерител CAC отчете ръст от 0,62 на сто до 5374,26 пункта.
Британският индекс FTSE се повиши с 55,35 пункта, или 0,76%, до 7296,95 пункта.
CNBC съобщи, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп планира да отложи налагането на мита върху вноса на автомобили до шест месеца, като в момента е възпрепятствана от ескалирането на търговския спор с Китай.
Белият дом трябва да вземе решение до събота дали да постави мита на автомобилните части заради опасения за националната сигурност. След събота администрацията ще разполага с още 180 дни, за да вземе решение, докато преговаря с властите на засегнатите страни.
Малко след това стана ясно от изказване на американския финансов министър Стивън Манучин, че Вашингтон ще продължи с преговорите с Китай в Пекин, макар да не предостави по-подробна информация по въпроса.
Акциите на автомобилните концерни Porsche, BMW и Daimler поскъпнаха с около 3 на сто.
От друга страна книжата на германския кредитор Commerzbank отчетоха спад от 2,9% в стойността си въпреки информацията, че италианската банка UniCredit планира да направи предложение за придобиване, след като преговорите за сливане между Deutsche Bank и Commerzbank пропаднаха.
Акциите на холандската банка ABN Amro поевтиняха с 1,07%, след като компанията обяви 20-процентен спад в нетната печалба за първото тримесечие до 478 млн. евро.
Книжата на Credit Agricole също поевтиняха с 2,6 на сто, след разочароващ финансов отчет.
Икономиката на еврозоната се ускорява през първите три месеца на годината благодарение на възстановяването на най-голямата икономика в региона – Германия, и края на техническата рецесия в Италия.
По данни на Евростат икономиката на 19-те страни от еврозоната е отчела растеж от 0,4% през първото тримесечие спрямо последните три месеца на миналата година, когато беше отчетено повишение от 0,2.
От друга страна икономиката на Германия излезе от стагнацията в началото на 2019 г., връщайки се към растеж въпреки спада в производството, който продължава да тормози страната.
Предварителните данни за БВП показват ръст от 0,4% през първото тримесечие на годината спрямо последните три месеца на 2018 г., което отговаря на консенсусната прогноза. На годишна база растежът е 0,6% при очаквания за 0,7%. Производството обаче остава слабо, а перспективите са изложени на риск заради все по-напрегнатия конфликт между САЩ и Китай.