fallback

Марин льо Пен търси подкрепа от популистите в Естония

Проруската ориентация на лидера на Национален сбор може да навреди на Консервативната народна партия на Естония, смята бившият премиер на балтийската страна

21:46 | 14.05.19 г.

Ръководителят на френската крайнодясна партия Национален сбор Марин льо Пен пристигна в Талин, като част от своята „европейска обиколка“, за да увеличи подкрепата на крайнодесните в навечерието на предстоящите европейски парламентарни избори, пише Euractiv.

Но нейната проруска визия може да навреди повече, отколкото да помогне на популистките домакини – Консервативната народна партия на Естония (EKRE), смята Таави Ройвас, бивш министър-председател на Естония и основна фигура в либералната Реформаторска партия. 

Льо Пен е „жив пример за това как европейския десен популизъм“ е и силно ориентиран към Кремъл, добавя Ройвас.

Според него визитата на френския крайнодесен лидер ще навреди на EKRE.

Ключовата разлика във вижданията на Льо Пен и EKRE е начинът, по който приемат анексирането на Крим от Русия през 2014 г.

Естонската партия силно разкритикува хода на Москва, докато Льо Пен защити руските действия, определяйки ги като „легална операция“.

„Народът на Естония по никакъв начин не одобрява позициите на Льо Пен, които, наред с други въпроси, подкрепят анексирането на Крим и включването на Русия в НАТО“, посочва още Ройвас.

Според него голяма част от избирателите на EKRE също не приемат становището на френския политик.

Визитата на Льо Пен в естонската столица е организирана от крайнодясната европейска коалиция Движение за Европа на нациите и свободите (MENF), която е част от групата на Европа на нациите и свободата (ENF) в Европейския парламент. Други членове на групата са италианската партия „Лига“ на Матео Салвини и Партия на свободата на Австрия на Хайнц-Кристиян Щрахе.

Като част от своята кампания Льо Пен вече посети Прага, София и Братислава.

От друга страна EKRE е силно критикувана заради своята антимиграционна визия, както и поради дискриминационното ѝ отношение спрямо цветнокожите. Мартин Хелме, който е син на партийния лидер Март Хелме, и заема поста на финансов министър, по-рано заяви, че иска Естония да бъде „бяла страна“.

В същото време президентът на балтийската държава Керсти Калюлайд също стана мишена за критики, след като неотдавна посети Москва, където откри новото естонско посолство. Срещата с руския президент Владимир Путин е първият случай, след края на съветската окупация през 1991 г., в който държавните глави на двете страни се срещат официално.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:59 | 13.09.22 г.
fallback