Основните европейски борсови индекси приключиха днешната сесия на червена територия на фона на подновените търговски пререкания между Вашингтон и Пекин, които заплашват да провалят преговорите между двете най-силни икономики в света, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 се понижи с 1,74 на сто до 375,58 пункта.
Германският показател DAX изтри 215,90 пункта, или 1,77% от стойността си, като приключи деня на ниво от 11 964,03 пункта.
Френският измерител CAC отчете спад от 109,11 пункта, или 2,01%, до 5308,48 пункта.
Индексът на Лондонската фондова борса FTSE се понижи с 1,07 на сто до 7193,33 пункта.
Европейският автомобилен сектор, който е силно зависим от тенденциите в Китай, отчете сериозни понижения в стойността на акциите на големите концерни, които се търгуват на фондовите борси, като техният размер достигна в края на сесията 2,96%.
Американският президент Доналд Тръмп засили опасенията около търговските отношения между Пекин и Вашингтон, след като заяви по време на митинг в сряда вечер, че Китай „е нарушил договора“, засилвайки опасенията, че САЩ и Китай няма да успеят да постигнат търговско споразумение преди влизането в сила на нови мита в полунощ.
В същото време Bloomberg съобщи, че търговският дефицит на САЩ с Китай се е свил до близо 3-годишно дъно през март.
Разликата в търговията с Китай остава отрицателна, но се свива до 28,3 млрд. долара, показват данни на американското министерство на търговията. От тях става ясно също, че цялостният дефицит със стоки и услуги на САЩ нараства до 50 млрд. долара – почти в унисон с прогнозите от проучването на Bloomberg за 50,1 млрд. долара.
На европейските пазари доставчикът на автомобилни части Continental отчете спад в цената на своите книжа с 5,5 на сто, докато акциите на Hella поевтиняха с 5% заради напрежението, което се създаде с новите търговски сътресения.
Книжата на италианския кредитор Banco Bpm също поевтиняха със 7,48%, след като банката обяви, че общите ѝ приходи са се понижили с 8,9 на сто през първото тримесечие на годината.
Италианската аерокосмическа група Leonardo отбеляза поскъпване на своите книжа с 2,71 на сто, след като отчете силен старт на 2019 г., с двуцифрен ръст при новите поръчки и приходите.
Във фокуса на инвеститорите остава и въпросът с излизането на Великобритания от Европейския съюз.
По-рано днес лидерът на британската опозиционна Лейбъристка партия Джереми Корбин заяви, че преговорите с властите в Лондон за излизането на Великобритания от Европейския съюз вървят по-бавно, тъй като е „доста трудно да се преговаря с едно разпадащо се правителство.
Според него министрите от кабинета по-скоро се опитват да се преборят за това кой ще наследи премиерския пост, вместо да работят по постигане на сделка.
Пак днес финансовият министър Филип Хамънд заяви, че премиерът Тереза Мей ще спази обещанието си да се оттегли от поста, щом веднъж депутатите приемат споразумението ѝ за Brexit.