Холандско-британската енергийна компания Royal Dutch Shell Plc обяви своя отчет за първото тримесечие на годината, който успя да надмине дори и най-смелите прогнози на анализаторите, воден от силното представяне на бизнеса с природен газ, съобщава Bloomberg.
По този начин енергийният гигант поставя положителен завършек на серията отчети на големите петролни дружества, известни като Big Oil (BP, Chevron Corporation, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Total и Eni).
„Shell направи силен старт тази година“, заяви главният изпълнителен директор на компанията Бен ван Бюрден, като добави: „Съгласуваното финансово представяне на всяко звено от нашия бизнес ни дава увереност, че ще изпълним нашата прогноза за 2020 г.“
Дружеството сподели, че коригираната нетна печалба достига 5,3 млрд. долара през първите три месеца на 2019 г., което е над прогнозата от 4,52 млрд. долара. По този показател Shell отчита спад от 2% спрямо периода от преди година, главно заради по-ниските петролни цени и по-слабите маржове при рафинирането.
Делът на Shell в глобалната търговия с втечнен природен газ (LNG) достига 25% на годишна база, което се отразява и върху корпоративните данни. Печалбата в размер на 2,57 млрд. долара от звеното Shell Integrated Gas е по-висока с 24% спрямо очакванията на анализаторите.
Нарастващ дълг
Паричните потоци от операции, от които се изключват движенията на работния капитал и ефектът от промените в счетоводните правила, нараства до 11,3 млрд. долара спрямо регистрираните преди година 10,4 млрд. долара.
Shell цели до края на годината да отчете между 25 и 30 млрд. долара свободни парични потоци при очаквана цена на петрола от 60 долара за барел.
Позициите на нетните парични средства на компанията се свиват с повече от 5 млрд. долара, след като Shell изплати дивидента си и изкупи обратно част от акциите си.
Съотношението между нетния дълг спрямо общия капитал скача до 26,5% от регистрираните в края на 2018 г. 20,3%.
Общото производство на природен газ и петрол намалява до 3,752 млн. барела петролен еквивалент на ден, като в рамките на въпросното тримесечие Shell успя да пусне в експлоатация офшорното производствено съоръжение край Бразилия Lula North.
Инвеститорите продължават да следят и обратното изкупуване на акции, което компанията започна. До момента тя е успяла да изкупи 6,75 млрд. долара в акции, като се очаква да прибави още 2,75 млрд. долара в ценни книжа до 29 юли. Shell възнамерява да изкупи акции на обща стойност 25 млрд. долара до края на 2020 г.