Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) днес осъди Русия за възпрепятстване на правото на протест на двама руски граждани чрез забрана на събирания, както и чрез блокиране на съобщения в социалната мрежа ВКонтакте, предаде БТА.
ЕСПЧ отдели исковете на двамата ищци - мъж, който е искал да организира протест през 2015 г. срещу задържането на няколко жители на Република Коми, и на жена, която през 2017 г. се е опитала да организира публична среща в столицата на Татарстан, Казан, за да призове за оставката на премиера Дмитрий Медведев, подозиран в корупция.
И в двата случая властите са забранили събранията.
През 2015 г. мъжът призовал населението да се присъедини към него за една „народна асамблея“, но акаунтът му в популярната руска социална мрежа ВКонтакте (местният еквивалент на Facebook) бил блокиран от прокуратурата, а достъпът до блога му бил ограничен.
Активистката от своя страна разкритикувала във ВКонтакте забраната за протеста й от властите, което довело до осъждането й за призив към населението за участие в неразрешена проява.
Съдиите на Съда в Страсбург са преценили, че Русия е нарушила и в двата случая няколко разпоредби на Европейската конвенция за правата на човека, по-специално отнасящи се до свободата на изразяване и свободата на събранията.
В двата случая съдиите от ЕСПЧ са подчертали, че публикациите в интернет са в сферата на общ интерес за ищците и не призовават нито към насилие, нито към нарушаване на обществения ред. Съдът постанови, че нищо не може да оправдае нарушаването на свободата на изразяване на двамата тъжители, посочва БТА.