Руската държавна газова компания „Газпром“ продължава да се придържа към своята консервативна прогноза за производството на природен газ през 2019 г., посочвайки, че заради топлото време и растящата конкуренция от страна на доставките на втечнен природен газ (LNG) търсенето на пазарите в Европа ще се понижи, съобщава Bloomberg.
„Планираме да произведем 495 млрд. куб. м газ през тази година“, споделя зам.-главният изпълнителен директор на дружеството Виталий Маркелов, потвърждавайки прогнозата на ръководството на компанията, която то направи през февруари.
Тези количества ще отбележат първото понижение в добива на природен газ за „Газпром“. За сравнение, през 2018 г. газовият гигант регистрира 497,6 млрд. куб. м произведен газ.
Компанията преразгледа своите производствени планове няколко пъти през годината, позовавайки се на промените в търсенето на европейските пазари – най-големият ѝ източник на приходи.
В момента Европа разполага с големи резерви на газ, тъй като зимата се оказа сравнително мека.
През изминалата седмица „Газпром“ изчисли, че газовите резерви на европейските страни са на 42% пълни, което ще доведе до значителен спад в новите поръчки за доставки на гориво спрямо предходната година.
Въпреки че газовото производство на компанията от 1 януари до 15 април е нараснало с 15% на годишна база, нейният износ към Европа и Турция отбелязва спад с 9 на сто.
По-сериозното навлизане на LNG на европейските пазари също оказва натиск върху количеството руски газ, което се транспортира в тази посока, посочва енергийният анализатор във VTB Capital Екатерина Родина.
Въпреки че „Газпром“ традиционно отхвърля потенциалното въздействие на американския втечнен природен газ върху нейния дял на пазарите в Европа, според Елена Бурмистрова, ръководител на износното звено на руската компания, доставките от САЩ представляват тревожен фактор.
В допълнение, „Газпром“ среща конкуренция на европейските пазари и в лицето на своя местен съперник „Новатек“.
Независимият производител на природен газ, който започна добива през 2017 г. в своето съоръжение за LNG в руска Арктика, се превърна в сериозен доставчик за страните от Североизточна Европа, след като цените на този ресурс се понижиха в Азия през последната зима.