Холандско-британската петролна компания Royal Dutch Shell обяви, че се оттегля от съвместния проект с „Газпром“ за изграждане на голям терминал за втечнен природен газ в района на руското крайбрежие на Балтийско море, след като руското държавно газово дружество реши да промени концепцията за развитието на проекта, съобщава ТАСС, позовавайки се на изявление на председателя на Shell Russia Седрик Кремерс.
„След обявената от „Газпром“ на 29 март окончателна концепция за разработване на балтийския проект за втечнен природен газ, ние решихме да прекратим своето участие. Имаме редица други текущи проекти с „Газпром“, включително като част от Стратегическия съюз, установен между двете компании през 2015 г., които остават незасегнати от това решение“, посочва Кремерс.
Преди четири години Shell стана единственият партньор на „Газпром“ в проекта за изграждане на терминал в Прибалтика. През 2018 г. двете компании подписаха рамково споразумение за техническа концепция на съоръжението.
Първоначално Shell изчисли, че капацитетът на терминала ще бъде 10 млн. тона втечнен природен газ годишно, с възможност за постепенно увеличаване на количествата до 13 млн. тона.
През март тази година „Газпром“ промени концепцията на проекта, която сега предвижда пълна интеграция на балтийския терминал и на преработвателния завод за газ. Руската компания „Русгаздобича“ ( беше обявена за единствен партньор на „Газпром“ в проекта без да се споменава името на Shell.
Проектът представлява централа, разположена в района на пристанището Уст-Луга на брега на Балтийско море. Страните от Атлантика, Близкия изток, Южна Азия и по-малките пазари за втечнен газ в Прибалтика и Северно море се разглеждат като потенциални пазари за ресурса, който ще се изнася през терминала.
Очаква се съоръжението да бъде пуснато в експлоатация през 2022-2023 г., но срокът може да бъде преразгледан след изготвянето на проектния пакет, посочват от „Газпром“.