Британският премиер Тереза Мей е написала писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск в петък с молба процесът по излизането на Великобритания от Европейския съюз да бъде забавен до 30 юни. Това трябва да позволи на разединените британски депутати да приемат споразумението на министър-председателя с Брюксел.
„Великобритания предлага този период да завърши на 30 юни 2019 г.“, посочва Мей в писмото, цитирано от Ройтерс.
Тя също така предлага, ако споразумение бъде достигнато по-рано, то тогава и удължаването да бъде прекратено по-рано.
„Правителството ще иска да договори времева рамка за ратифициране, която позволява Великобритания да излезе от Европейския съюз преди 23 май 2019 г. и така да отмени изборите за Европейски парламент, но ще продължи да извършва съответната подготовка за изборите, ако това не бъде възможно“, посочва премиерът.
В същото време Туск се очаква да предложи на Великобритания „гъвкаво“ удължение на крайната дата в рамките на до една година, като да се предостави и възможността за евентуално по-ранно напускане. Това посочва високопоставен представител на ЕС пред Ройтерс.
По думите му предложението може да бъде отправено към премиера по време на извънредната среща на върха на европейските лидери на 10 април в Брюксел.
„Единственият разумен вариант за излизане би бил дълго, но гъвкаво удължаване“, посочва източникът на агенцията. По думите му възможно е да се предостави едногодишно удължаване, което автоматично да бъде прекратено, веднага щом споразумението за Brexit бъде прието.
Според него дори и в крайна сметка да не се стигне до неговото ратифициране в британския парламент, то Великобритания все пак ще има достатъчно време, за да преосмисли стратегията си.
Излизането на Острова от ЕС – близо три години, след като страната проведе референдум за членството си в блока, е поставено под въпрос, тъй като британският парламент не може да реши какви условия за напускане иска.
Стигна се дори до това Тереза Мей да предложи да подаде оставка, стига сделката да бъде приета, но дори това не даде успех. Сега тя се е обърнала към опозиционната Лейбъристка партия и нейният лидер Джеръми Корбин в опит да привлече нейните депутати на своя страна. Това обаче ще изисква от нея да направи някои отстъпки и все още не е ясно дали двете политически сили ще успеят да се разберат. Очаква се преговорите да продължат и в петък.
По-рано стана ясно, че сред възможностите, които Мей е върнала на масата за преговори с Корбин, е и провеждането на „потвърдителен“ референдум за напускането на блока, на който гласоподавателите да посочат дали одобряват нейната сделка с Брюксел. Това е един от няколкото обсъждани варианти след разговорите между премиера и Корбин, съобщават източници за Bloomberg.
Мей обаче е изправена срещу отпор от страна на своите министри привърженици на Brexit, които гледат с ужас на идеята за ново народно допитване, посочват запознатите с въпроса, пожелали анонимност.