Европейският съюз се нуждае от по-добри решения за съхраняване на енергията, се посочва в доклад на Европейската сметна палата, цитиран от БТА.
Направена е оценка на предизвикателствата в областта на технологиите за съхраняване на енергия по отношение на електропреносната система и при решенията за нуждите на превозите. Производството на акумулаторни батерии в ЕС изостава от международните съперници, се допълва в документа.
Технологиите за съхраняване на енергия дават гъвкав отговор на растящия дял на възобновяемите източници. Горивата от възобновяеми източници, като ток или водород, могат да допринесат за намаляване на замърсяването от превозите, отчита палатата. Отбелязва се необходимостта от разработването на европейска стратегия за съхраняването на енергия; ефективно използване на научните изследвания и приемането на закони в подкрепя на инвеститорите.
Според палатата днешната стратегическа рамка на ЕС може да не бъде в състояние да отговори на предизвикателствата на енергийния преход. Допълва се, че ЕС развива производството на литиево-йонни батерии, използвани при електрическите превозни средства по-късно от други водещи региони по света. Палатата уточнява, че усилията на европейските производители са основно към вече съществуващи технологии, а не толкова за създаването на нови.
От 2014 г. до края на 2018 г. Европейската комисия е отпуснала 1,3 млрд. евро за проекти за съхранение на енергия, се посочва в доклада. Добавя се, че има възможност за допълнително опростяване на финансирането от ЕС за научни изследвания.
Инвеститорите в областта на технологии за съхраняване на енергия са били изправени пред различни пречки досега, но новото законодателство би следвало да помогне за преодоляване на повечето трудности, пише в доклада. Според палатата забавеното и непоследователно разгръщане на инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства може да забави широката им употреба.