fallback

Ердоган губи и Истанбул

Според Висшия изборен съвет кандидатът на опозицията Екрем Имамоглу води с над 27 000 гласа

12:18 | 01.04.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Турската опозиция води в напрегнатата надпревара за кметското място в най-големия град в страната – Истанбул. Това заяви председателят на Висшия изборен съвет Сади Гювен, цитиран от Bloomberg.

Според резултатите на кандидата на Републиканската народна партия (РНП) Екрем Имамоглу изпреварва бившия премиер и приближен на президента Реджеп Ердоган - Бинали Йълдъръм, с над 27 000 гласа при преброени над 99% от гласовете.

За Имамоглу са гласували 4 159 650 души, а за Йълдъръм – 4 131 761, съобщава Hurriyet Daily News.

Държавната Анадолска агенция спря да обновява резултатите си в продължение на над шест часа, след като Йълдъръм обяви победа в неделя вечерта. От своя страна Имамоглу отказа да се признае за победен, като привърженици на РНП ликуваха победата му в ранните часове на 1 април по улиците на Истанбул.

Ако тези резултати се задържат, това ще е първият път, в който Ердоган или кандидат на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) губи контрола върху Истанбул откакто президентът бе кмет през 1994 г.

Досега нито Йълдъръм, нито Ердоган са се признали за победени, въпреки че президентът намекна за поражение. „Дори и нашите хора да са сдали кметството, те дадоха кварталите на ПСР“, имайки предвид, че неговата партия печели в повечето квартали на Истанбул.

На въпрос защо Анадолската агенция е спряла публикуването на резултати, Гювен заяви, че не знае откъде медията се сдобива с данни.

По-рано днес рейтинговата агенция Moody's посочи в свой доклад, че намаляването на турските резерви в чуждестранна валута оказва негативно влияние върху кредитния рейтинг на страната, а използването на резервите от централната банка за подкрепа на турската лира подновява въпросителните за прозрачността и независимостта на работата ѝ.

Темата за икономическата нестабилност на страната се превърна в основен въпрос на изборите. Според анализатори на това може да се дължи и по-слабото представяне на управляващите.

„Интервенцията в подкрепа на лирата е в противоречие с отдавнашната политика на банката да остави валутния курс да се движи свободно и поставя отново въпроси за прозрачността и независимостта ѝ", се посочва в доклада.

Подновеният спад в турските финансови пазари и несигурната политическа реакция на рецесията създава опасност от по-нататъшно изтичане на капитали, пише Moody's и допълва, че резултатите от местните избори вероятно ще определят по-нататъшния път на макроикономическата политика на страната.

Повече по темата вижте в коментара на журналиста Тайфур Хюсеин в предаването "Бизнес старт" за Bloomberg TV Bulgaria! 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:38 | 12.09.22 г.
fallback