fallback

Основен проблем на Централна и Източна Европа е недостигът на работна сила

Страни като България, Литва, Румъния, Полша, Хърватия и Украйна се очаква да загубят над 20 процента от населението си в трудоспособна възраст до 2045 г.

20:44 | 27.03.19 г. 4

Икономиките от Централна и Източна Европа ще се сблъскат с икономически проблеми заради все по-сериозния недостиг на работна сила, посочва в публикуваните си днес прогнози Виенският институт за меджународни икономически изследвания (WIIW), цитиран от ДПА и БТА.

Регионът се бори със застаряващото население и емиграцията, каза Ричард Гривъсън от института, който следи региона.

Страни като България, Литва, Румъния, Полша, Хърватия и Украйна се очаква да загубят над 20 процента от населението си в трудоспособна възраст до 2045 година, каза той.

Имаме недостиг на работна ръка и на Запад, но решаваме въпроса с внос на работна ръка от Източна Европа, посочи икономистът пред ДПА.

Тъй като повечето хора, които напускат Централна и Източна Европа са млади, това води до спад на раждаемостта, допълни Гривъсън.

Недостигът на работна ръка вдига заплатите, което пък повишава потреблението в региона, отбелязва институтът в прогнозата си за 2019-2021 година.

По-високите равнища на заплащане обаче биха могли да застрашат външната конкурентоспособност и може чуждестранните инвеститори да обърнат поглед в други посоки, предупреждава институтът.

Регионът изпитва трудности също така заради забавянето на растежа на търсенето от други икономики, като Китай и Германия, според анализа на института.

Според прогнозите му средният годишен икономически растеж в страните от Източна Европа ще спадне под 3 процента през 2021 година, след като миналата година е бил 4,3 на сто, а тази година се очаква да бъде 3,2 процента.

Средният годишен растеж в страните, които не са част от ЕС, на Балканите, ще се забави до 3 процента до 2021 година, докато миналата година е бил 3,8 на сто, посочва институтът

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:19 | 14.09.22 г.
fallback