Повечето индекси на големите европейски борси не отчетоха почти никакви движения в сряда, тъй като инвеститорите са заели по-предпазливи позиции на фона на опасенията за настъпването на потенциална рецесия в САЩ, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 затвори с доста скромното повишение от 0,02%, като секторите се представиха разнопосочно.
Бенчмаркът на сините чипове на борсата в Лондон FTSE 100 се понижи с едва 0,03%. Френският измерител CAC 40 помръдна на червена територия с 0,12%. Германският показател DAX на практика не отчете изменение в процентно изражение.
Пазарните участници възприемат по-предпазлив подход, тъй като притесненията за забавяне на икономическия растеж остават. Пазарите през последните дни сигнализират, че е възможно да настъпи рецесия в САЩ, след като доходността по десетгодишните облигации се понижи под тази на тримесечните за първи път от 2007 г. насам.
Акциите на Commerzbank поскъпнаха с над 4%, след като годишният отчет на германския кредитор показа, че нетната му печалба е нараснала до 865 млн. евро при 128 млн. евро година по-рано. От отчета стана ясно още, че заплащането на главния изпълнителен директор на банката е намалено с 32% през миналата година. Това е в пряк контраст с нейния потенциален партньор Deutsche Bank, който е увеличил заплащането на топ мениджърите си през 2018 г.
Fiat Chrysler отчете ръст в цената на книжата си с 2,75%, след като Financial Times съобщи, че италианско-американският автомобилен производител може да бъде обект на предложение за поглъщане от Renault след отделни разговори за сливане с Nissan.
Акциите на Swedbank загубиха близо 12% от стойността си в сряда. Причина за това стана претърсване на централното управление на банката от страна на шведските власти като част от разследването за пране на пари.
Междувременно управителят на Европейската централна банка Марио Драги изнесе реч за здравето на европейската икономика и за паричната политика. Драги заяви, че временното забавяне на растежа не означава непременно рецесия.
Несигурността около Brexit продължава да тежи върху настроенията. Вече стана ясно, че Тереза Мей не е успяла да спре "ориентировъчните гласувания" за Brexit.