Проектът за газопровод "Северен поток" 2 ще осигури допълнителни доставки на газ в Европа и не цели да замени украинската газопреносна мрежа. Това заяви днес в Берлин пред журналисти Йенс Мюлер, говорител на компанията оператор на проекта Nord Stream-2, предадоха ТАСС и БТА.
"Северен поток" 2 не може да замени транзита през Украйна, каза той.
Става дума за допълнителни обеми газ чрез допълнителна инфраструктура, добави Мюлер.
Nord Stream-2 очаква да получи навреме одобрение от датските власти за отсечка от 180 километра от газопровода по дъното на Балтийско море, за да завърши газопровода до края на 2019 година, както е планирано, каза още Мюлер.
Проектът "Северен поток" 2 предвижда да бъдат изградени две линии на газопровод с обща мощност 55 милиарда кубически метра газ годишно от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия. Стойността на строителството се оценява на 9,5 милиарда евро, а пускането на газопровода се очаква до края на 2019 година.
Тръбопроводът ще заобиколи транзитни страни като Украйна, Беларус, Полша и други източноевропейски и балтийски държави и ще премине през изключителната икономическа зона и териториалните води на пет държави - Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия.
Оператор на изграждането на газопровода е Nord Stream-2, чийто единствен акционер е руската Газпром. Партньори на Газпром са френската Engie, австрийската OMV, англо-холандската Shell, германските Uniper и Wintershall, които ще осигурят 50 процента от финансирането.
Тръбопроводът с дължина 1225 километра вече се изгражда, но е критикуван от САЩ и източноевропейски, скандинавски и балтийски държави, които се опасяват, че той ще засили зависимостта на Европа от Москва, отбелязва Ройтерс.
Газопроводът е критикуван също така и заради това, че ще лиши Украйна от приходи от транзит на синьо гориво. Четири страни - Финландия, Швеция, Германия и Русия - са одобрили изграждането на газопровода, но Дания се въздържа. През август миналата година Nord Stream-2 предложи алтернативен маршрут, при който тръбопроводът да мине през изключителната икономическа зона на Дания, но не и през териториалните й води.