След като британският парламент за втори път отхвърли споразумението на премиера Тереза Мей с Европейския съюз, пред депутатите се оформя един-единствен избор – или приемане на сделката, или продължително отлагане на Brexit.
Според фактическия заместник на министър-председателя Дейвид Лидингтън няма как отлагането на крайната дата за развода да бъде кратко или „техническо“, тъй като парламентът ще се нуждае от повече време, за да бъде постигната единна позиция, съобщава Ройтерс.
В четвъртък депутатите подкрепиха с твърдо мнозинство предложението за отлагане на крайната дата за напускане на ЕС. И макар Мей да посочи вече, че иска да ограничи забавянето само с три месеца до 30 юни, то този вариант вече изглежда малко вероятен, тъй като за да е възможно това, нейната сделка трябва да бъде одобрена от парламента при третото гласуване. Според източници на Bloomberg вотът ще се проведе във вторник, следващата седмица.
Така по същество пред привържениците на Brexit стои следният ултиматум: да ратифицират споразумението до 20 март или да се изправят пред дълго забавяне на процеса по напускане на ЕС, което на свой ред ще увеличи възможността да се стигне дори до неговата отмяна.
„Не просто ще има кратко, техническо удължаване на нашето членство в Европейския съюз, почти със сигурност ще е необходимо едно значително по-дълго, за да се даде време на парламента да вземе решение с мнозинство“, заяви Лидингтън за BBC radio.
На въпрос дали забавянето може да е в рамките на повече месеци или над година Лидингтън посочи, че „такива са индикациите“ на европейските институции и някои държави членки.
Европейските лидери ще обсъдят възможността за забавяне на Brexit с най-малко година и по време на предстоящата им среща на върха на 21 и 22 март, въпреки че според представители на блока сред европейските редици все повече нараства изумлението и нетърпението заради създалата се ситуация в Лондон.
„Има професионално недоумение, че родината на здравия разум се намира в такова състояние“, посочва европейски депутат, цитиран от Ройтерс.
Сделката на премиера с Брюксел първоначално бе отхвърлена с 230 гласа на първото ѝ гласуване на 15 януари, а при втория вот във вторник разликата бе от 149 гласа.
За да успее от третия опит, Мей ще трябва да спечели подкрепата на депутати от своята Консервативна партия, както и от северноирландската Демократична юнионистка партия (ДЮП), която подкрепя нейното правителство на малцинството.
Според високопоставен правителствен източник от ключово значение ще е именно обработването на членовете на ДЮП, тъй като тяхната подкрепа ще накара и евроскептичните консерватори да застанат зад сделката.