fallback

Последиците от Brexit върху британските финанси се влошават

275 финансови фирми местят активи и фондове на обща стойност 1,2 трлн. долара, както и хиляди души персонал, което им струва до 4 млрд. долара

11:40 | 11.03.19 г. 1
Автор - снимка
Създател

Над 275 финансови фирми местят активи и фондове на обща стойност 1,2 трлн. долара, както и хиляди души персонал, от Великобритания в Европейския съюз в очакване на Brexit, като всичко това струва на компаниите до 4 млрд. долара.

Това показва ново проучване на аналитичния център New Financial, което е и едно от най-подробните досега за въздействието на излизането на Великобритания от блока върху сектора на финансовите услуги, съобщава Ройтерс.

Британските депутати трябва да гласуват във вторник споразумението на премиера Тереза Мей с ЕС. Но само три седмици преди крайния срок за излизането от блока шансовете клонят по-скоро към отхвърляне на сделката. Неясно остава и това дали ще има отлагане, както и дали все пак ще се стигне до т. нар. твърд Brexit.

Според доклада само в Дъблин са 100 от преместванията, в Люксембург 60, в Париж 41, във Франкфурт 40 и в Амстердам 32.

От New Financial посочват още, че половината от засегнатите фирми за управление на активи като Goldman Sachs Investment Management, Morgan Stanley Investment Management и Vanguard са предпочели ирландската столица. Следващият град в списъка – Люксембург, е успял да привлече компании като Schroders, JP Morgan Wealth Management и Aviva Investors.

В същото време близо 90% от всички фирми, които се преместват във Франкфурт, са банки, а две трети от тези, които отиват в Амстердам – търговски платформи или брокери. Париж, от своя страна, си създава ниша за пазарни и търговски операции на банки, привличайки широк спектър от компании.

Според проучването се очаква до 5000 души персонал да бъдат преместени или да се наемат нови местни служители – цифра, която се очаква да се увеличи през идните години.

По-добра мерна единица за влиянието на Brexit е размерът на преместени активи и фондове, посочват авторите на проучването.

Десет големи банки местят заедно активи за 800 млрд. паунда от Великобритания, което представлява 10% от банковите активи в страната. Малка част от засрахователите местят общо 35 млрд. паунда в активи, а мениджъри за управление на активи – общо 65 млрд. паунда.

Според Уилям Райт, основател и управителен директор на New Financial, ударът за Лондон ще е по-голям от очакваното, като с времето ще става и по-зле. „Бизнесът ще продължава да изтича от Лондон към ЕС, като все повече дейности ще преминават през местните подразделения“, посочва той.

„Това ще намали влиянието на Великобритания в европейския банков и финансов сектор, ще намали данъчните постъпления от индустрията и ще свие износа на финансови услуги към ЕС“, допълва Райт.

Според проучването 10-процентна смяна на банковата и финансова активност ще доведе до свиване на данъчните постъпления за Великобритания с около 1%.

В същото време преместванията са стрували на фирмите между 3 и 4 млрд. долара, което според доклада ще се отрази върху потребителите и акционерите.

Въпреки това от New Financial посочват, че индустрията е добре подготвена за това, което ще й донесе Brexit. Също така Лондон ще запази титлата си на водещ финансов център и за в бъдеще, но с времето други европейски столици ще поемат част от преднината му.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:56 | 14.09.22 г.
fallback