Между 200 и 400 онлайн платформи поддържат съдържание, изповядващо радикализация и тероризъм, предупреждават от Европейската комисия (ЕК).
Според Ханс Дас, ръководител на бюрото по тероризма и радикализацията в Брюксел, макар подобно съдържание да е блокирано от голяма част от платформите онлайн, в момента се разпространява с голяма скорост в по-неизвестните сайтове.
Събитието, на което присъства Дас в Брюксел, организирано от Cloud Infrastructure Service Providers Trade Association (CISPE), намира място в дебатите в Европейския парламент, свързани с плановете на ЕК да регулира онлайн съдържанието заради опасност от скланяне към тероризъм.
Дас описва като „жизненоважни“ тези планове и начина, по който ЕК ще обвърже платформите със своите правила, налагайки проактивни мерки, чрез които да предотврати възможността подобно съдържание, което е било веднъж блокирано, да се появи отново в интернет пространството.
„Съществува голяма терористична пропаганда в интернет, която непрекъснато се изтрива“, подчертава Дас.
Според него именно компаниите, стоящи зад въпросните платформи, трябва сами да регулират своето съдържание, вместо да се нагърбват представители на регулаторните агенции и комисии.
„Бизнесът трябва да поеме отговорност в това отношение. Съществуват множество технологични решения, които вече се прилагат“, добавя той.
По думите на Хани Фарид, старши съветник в Counter Extremism Project (CEP), повечето платформи не желаят да поемат отговорност по този въпрос, като тяхното бездействие в един момент може да им донесе непредвидени вреди.
„Положението е такова днес, защото платформите не искат да си съдействат при решаването на подобни социални проблеми“, посочва Фарид, като добавя: „Разпространението на екстремистко съдържание онлайн се извършва с феноменална скорост“.
Според него няма да е изненада ако тези платформи се провалят в опита да противодействат на разпространението на този тип съдържание в интернет, което ще повлияе и на техните печалби.
„Ако тази тенденция продължи, рекламодателите ще се отдръпнат“, предупреждава експертът.
От друга страна властите в Румъния, която пое председателството на Съвета на ЕС в началото на тази година, вярват, че младите хора са най-силно изложени на терористично влияние в онлайн пространството.
В Европейския парламент продължава да тече и дискусията относно мащаба на регулациите и дали е необходимо те да обхващат и услугите, свързани с облачните технологии.