Основните европейски борсови индекси приключиха днешната сесия с повишения на фона на значително по-силната икономическа активност в еврозоната през февруари, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 отчита ръст от 0,24 на сто до 375,98 пункта, докато германският показател DAX записва повишение от 0,23% до 11 618,88 пункта.
Френският измерител CAC прибавя 0,18% към стойността си и приключва деня на ниво от 5296,14 пункта, докато британският индекс FTSE се покачва с 0,73% до 7186,38 пункта.
Икономическата активност в еврозоната е била по-силна от очакваното през февруари, като подобряването в сектора на услугите успява да компенсира по-лошото представяне на индустрията.
Секторът на услугите се разширява в 19-членния валутен блок, стимулиран от ръстове в Германия, Ирландия и Испания, показват данни на IHS Markit, цитирани от Bloomberg. Това на свой ред тласна общия индекс на мениджърите по поръчките PMI до 51,9 пункта – най-високото му ниво за последните три месеца. Първоначалните очаквания бяха за увеличение до 51,4 пункта.
Търговията на дребно в еврозоната също отчита ръст от 1,3 на сто през януари спрямо декември, който се оказва най-голям от над година насам.
На годишна основа увеличението във валутния блок достига 2,2%. Данните за декември са ревизирани в посока надолу до 1,4%, показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
За територията на целия Европейски съюз увеличението през януари е от 1,1% спрямо стойности от 1,3% за декември. На годишна основа скокът е от 2,5%.
В същото време Bloomberg съобщи, че свиването на италианската икономика в края на миналата година се оказа по-слабо от първоначалната оценка, но въпреки това икономиката остава в рецесия.
Брутният вътрешен продукт на Италия се е понижил с 0,1% през последното тримесечие на миналата година. За сравнение, при първоначалната оценка беше отчетен спад от 0,2%. Това потвърждава факта, че Италия е единствената държава в еврозоната, която изпада в рецесия в края на 2018 г.
Инвеститорите не останах безразлични и към останалите глобални събития и новини. В техния фокус попадна и прогнозата на Китай за икономически ръст през 2019 г. до 6,5%.
Китай прогнозира икономически растеж от 6 до 6,5% за 2019 г., което е съвсем лек спад в сравнение с прираста от 6,6 на сто за 2018 г., се посочва в доклад, представен от премиера Ли Къцян на започналата днес годишна сесия на парламента - Общокитайското събрание на народните представители.
Предвиждат се редица мерки в подкрепа на икономическата активност. Инфлацията ще достигне около 3 на сто, а бюджетният дефицит – 2,8% от брутния вътрешен продукт.
На фона на тези новини акциите на големите европейски телекомуникационни компании поскъпват общо с 0,7%.
Книжата на германската химическа компания Evonik поскъпнаха с 5,4%, което ѝ позволи да оглави подреждането при индивидуалните акции.
Австрийската банка Raiffeisen се озова на последната позиция на индекса, след като беше замесена в скандал с пране на пари, отразен от Ройтерс.