Европа продължава да добавя вятърни турбини и през 2018 г., но това става с по-бавен темп, показват статистически данни на Wind Europe, публикувани от Renewables Now.
През изминалата година са били пуснати в експлоатация общо 8,6 гигавата на сушата и 2,65 гигавата офшорни вятърни турбини, като в същото време са били изведени от експлоатация 0,4 гигавата вятърни мощности, повечето от които са оншорни.
В рамките на Европейския съюз (ЕС) вятърните мощности са били 10,1 гигавата, или 87% от вятърната енергия за цяла Европа.
По отношение на добавения капацитет през 2018 г. водеща е Германия с 3,37 гигавата, следвана от Великобритания (1,9 гигавата) и Франция (1,56 гигавата).
Според статистиката 14 държави не са добавили нито една вятърна инсталация през изминалата година, като 12 от тях са страни членки на ЕС.
България не е добавила нови инсталирани вятърни мощности през 2018 г., като към нея се присъединяват още Македония, Финландия, Унгария и Швейцария.
Делът на вятърната енергия в станата ни е 3% от общия енергиен микс.
Общият кумулативен капацитет на България за изминалата година е 691 гигавата.
По отношение на покриването на търсенето на електроенергия от вятърни мощности, страната ни се нарежда на 20-то място от всички 28 държави членки на ЕС.
00005
В края на 2018 г. Европа е разполагала с 189 гигавата инсталиран капацитет от вятърна енергия, базиран на 171 гигавата оншорни и 18 гигавата офшорни мощности.
Тук Германия отново е лидер по отношение на общия инсталиран капацитет, следвана от Испания, Великобритания, Франция и Италия.
Четири други страни, Швеция, Полша, Португалия и Дания, разполагат с повече от 5 гигавата експлоатационни вятърни паркове.
Съвкупният капацитет на вятърна енергия в ЕС достига 178,8 гигавата и съставлява 49% от всички нови инсталирани мощности за производство на електроенергия в блока през 2018 г.
Това превръща вятърната енергия във втората по големина форма на производство на електричество в ЕС и се очаква да изпревари природния газ от гледна точка на броя добавени нови мощности през 2019 г.
00003
С произведени 362 тераватчаса вятърната енергия покрива около 14% от търсенето на електроенергия в ЕС през 2018 г., което е увеличение с 12% спрямо година по-рано.
Този тип електроенергия има най-голям дял в Дания (41%), докато в Ирландия и Португалия той достига съответно 28% и 24% от общия им енергиен микс.
Германия, от своя страна, може да се похвали с 21-процентен дял на вятърната енергия.
00004
Размерът на инвестициите във вятърната енергия през 2018 г. се е увеличил до 26,7 млрд. евро (30,3 млрд. долара), или с 20 на сто, на годишна база.
Според директора на WindEurope Гайлс Диксън все повече хора и компании се възползват от чистата и достъпна вятърна енергия, но перспективите за нови инвестиции все още са несигурни поради структурни проблеми при издаването на разрешителни, особено в Германия и Франция, докато в страните от Централна и Източна Европа „липсва амбиция“.
00001
преди 5 години импа не знае на къде духа вятъра и с какво се занимава росатом :https://***.rosatom.ru/journalist/news/ao-vetroogk-dlya-stroitelstva-vetroelektrostantsiy-peredany-5-zemelnykh-uchastkov-v-stavropolskom-kr/;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години рекет , рекет , колко да е рекет ? БГ е страна по договора от киото , подписали сме всички последващи споразумения за климата . тези квоти не отиват никъде другаде извън страната ни . прибира ги правителството , как ги харчи вече е друга тема . има някакъв алъш-вериш на международно ниво , ама всеки гледа да му остават в държавата кинтите . виж в предишния ми пост как ги харчат други правителства :))) ... и понеже всичко да е на пазарен принцип , мариците , ако беше пазара ни пазар вече не трябваше да работят :))) . те са типичен пример за държавно управление , в което социализЪма не си е тръгнал ... в една от гръцките въглищни тец "Agios Dimitrios Power" например 1600 Мвт и 5 блока , горе-долу колкото Марица Изток 2 - работят 700 човека + 1000 в мината :))) . сам можеш да направиш сметката , и в гръцко не е да няма синдикати и раздут щат , ама тука ги сцепваме ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Импе, не пиши глупости. Не можем просто да заравяме радиоактивни отпадъци. Ядрени катастрофи се случват. Два пъти за 26 години. Щетите от Фукушима стигнаха 300 млрд. А ние нямаме ресурсите на Япония и дори на СССР, тъй че не можем да си позволим риск дори едно на милион. Иначе и пра-пра-внуците ни ще плащат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Това, че се знае от години не променя същността му - откровен рекет, който никой не знае къде отива.Отделно с изкупуваната от Марица 2 евтина енергия не се дотира самата централа - обратното - тя дотира нас, които плащаме по-малко. Сметни с колко ще се качи цената на тока, ако и тя калкулира като хамериканскит Марици 1 и 3!Между другото, ЕК на ЕС постанови, че хамериканците ползват незаконна помощ от БГ, т.е. от нашите сметки! Да си видял някой да е направил и дума да я спира? Не, разбира се.Но да се върнем към темата.Който ще строи перки/волтаици/ПАВЕЦ/АЕЦ - моля - на пазарен принцип. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години за тези 500млн. се знае от поне 10 да не кажа 15 години ... аз ли управлявам енергетиката в БГ та на мен ми задаваш този въпрос ? мхммм ? аз ли не съм правил нищо през тези 10-15 години за да се вкарат в някаква норма финансова/правна/икономическа централите за да не се стига до тук ? и как държави със сходна на нашата икономика се справят без ядрена енергетика и почти без въглища , като успяват да подържат приличен стандарт на населението си ? аз задавам същият въпрос като теб ? и аз искам отговори ... и да добавя онова , за дето в мариците се купуват гайки които в бриколаж са 50ст пък те ги плащат по 10 кинта бройката съм го слушал от първа ръка ... и за х'американските марици , колко са х'американски вече е малко спорно в момента - ами хората не са ни били през ръцете , имат финансов модел на работа , построили са модерна централа , за да работи правилно е нужна еди-каква си реална цена на тока , след някоя и друга година става собственост на нек . готова - модерна - работеща централа . ако някой друг е можел да го направи защо не го е направил ? и я да се пробва някой да продаде гайка за 10 кинта на х'американските марици . нали е много лесно , то тука във форума м/у другот всичко е лесно и се решава с един пост :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години не става дълбоко под земята , влизат във водоносните слоеве , мислиш че ти си първият дето се е сетил ли :))) ... я виж това :https://en.wikipedia.org/wiki/Ocean_disposal_of_radioactive_wasteи прави сметка, че тука не влизат в сметките стотиците все още работещи реактори :))) ... айде цезият ще го изядем , ами кво праим с плутония :))) ... там нема лабаво 10.000 - десет хиляди години :))) . м/у другото защо мислиш се увеличават драстично онкологичните заболявания на кръвта на деца ? айде за домашно да провериш ... те ти малко инфо да мислиш :Как се заразява човека от плутоний ?1. Дихателна система: само 27-милионни части от грама са достатъчни, за да предизвикат рак на белите дробове.2. Храносмилателна система: Ако плутоният проникне в организма чрез устата и стомаха, той попада в кръвообращението и се натрупва в черния дроб и костите. В резултат на това поразеният човек е застрашен от левкемия, рак на костите и черния дроб.3. Облъчване: Обикновено отделяните от плутония алфа-частици не проникват през външния слой на кожата. Много по-опасни са радиоактивното замърсяване с плутоний или неговите продукти от полуразпада.Около 1200 тона плутоний от наличните в света количества се падат на цивилни ядрени реактори. Отработените графитни пръти в ядрените реактори съдържат около 1 процент плутоний смес от изотопи 238, 238 и 240. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години zelka007,Хубаво си изкарал един куп големи числа, при голямо предприятие е така.Виждам в тях:'500 млн. лв. ще са нужни през 2019 г. за покупката на квоти парникови газове' - чакайте бе, къде ще отидат тия ПОЛОВИН МИЛИАРД ЛЕВА? Те са нужни, но къде отиват след плащането? Което надявам се да не се случи, разбира се.Ей тук:https://***.capital.bg/energy/Въведи 100кВч дневна и нощна и ще видиш защо Марица 2 е стигнала дотам.Цитирам:ПроизводителиТЕЦ ЕЙ и ЕС -3С Марица Изток 1 3.93 лв.ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3 4.17 лв.ВЕИ 5.26 лв.Топлофикационни и заводски централи3.09 лв.ВЕЦ над 10 MWсобственост на НЕК ЕАД0.89 лв.АЕЦ Козлодуй 0.35 лв.ТЕЦ Марица изток 2 0.47 лв.Общо енергия 18.15 лв.Сега си помисли ЗАЩО е докарали на загуба?.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Въобще аз не съм против ВЕИ. Аз съм против въглищата. Ако сложим в баланса подмяна на автопарка с електромобили на 30-50% дългосрочно обаче, ще бъде невероятно постижение, ако ВЕИ успеят да изместят на 50% добивът на енергия от въглища. Останалото трябва да го поемат природният газ и атомът, няма друг избор. По света има толкова находища на газ - чиста енергия. По-добре да се засаждат гори, които да неутрализират въглеродните емисии, отколкото да се засаждат някакви перки и черни плочки. Впрочем вижте колко инвестират енергийните компании във ВЕИ и колко - в природен газ. За разлика от екоталибаните, мозъчните тръстове на тези компании ного по-добре знаят какво правят. Само ВР и само за миналата година са взели към около например 10 нови концесии за газови находища по света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Аз маруляк ядох преди малко. Малко радиацийка не вреди. Не зная какви черни плочки работят без субсидии - ама скоро някакъв пъпеш от Асоциацията на фото плочкаджийниците ревеше по телевизията, че им били малки субсидиите и щели да фалират - ми да фалират, бе - въобще не ме интересуват. Чл. 19 от Конституцията казва, че икономиката е пазарна и никой бизнес не може да бъде толериран и привилегирован. Съгласен съм, че и пушлявите ТЕЦ-ове не трябва да бъдат субсидирани. Ако ВЕИ изхвърлят от обращение въглищата като източник на енергия, това ще е предостатъчно от тях като принос - за повече аз не мога да мечтая. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Сакаманов - сам си отговаряш. Строим хранилища, ЗАЩОТО Е СКЪПО - което е обичайната причина за повечето обществени проекти. Ти от небето ли падаш? Винаги и навсякъде идеята е едни хора да усвоят едни пари, които данъкоплатците снасят. Прочети проектът за депониране на РАО и се посмей хубаво - щели да ги съхраняват в съоръжение от "повърхностен траншеен тип" - тоест в някаква плитка дупка, запечатана отгоре със стоманени плочи... чудесно достъпно за банда терористчета, които са решили да си направят *** Бомба. Ще избумкат камара пари и смятат, че тая плитка дупка е "сигурна"... а аз предлагам тия работи да бъдат погребани на половин километър под земята с ного по-малко разходи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар