Двеста хиляди души (по данни на полицията) протестираха вчера в Барселона срещу съдебния процес на 12-те каталунски лидери, обвинени заради организирането на референдума за независимост през 2017 г., предадоха Франс прес и Ройтерс.
Регионалният президент Ким Тора и председателят на каталунския парламент Роже Торент също се включиха в мирното шествие, в което според организаторите са участвали 500 000 души, пише БТА. Демонстрантите носеха каталунски синьо-червено-жълти знамена и плакати с надпис "Свобода за политическите затворници" и "Самоопределението не е престъпление".
Процесът срещу 12-те сепаратистки лидери, някои от които са в затвора от края на 2017 г. или началото на 2018 г., започна тази седмица в Мадрид.
"Дойдох, защото това са хора с деца, които са в затвора от много време. Не е честно, защото ние всички гласувахме, значи всички трябва да сме в затвора", каза една от участничките, 70-годишна пенсионерка, която е гласувала на референдума през 2017 г. и иска Мадрид да разреши нов вот.
Няколко хиляди души протестираха и в Подгорица срещу правителството на президента на Черна гора Мило Джуканович заради обвинения в корупция, предадоха Асошиейтед прес и БТА.
Демонстрантите в столицата на Черна гора скандираха "Мило - крадец" и "Оставки", настоявайки и за оставката на премиера Душко Маркович, близък до Джуканович. Синиша Грубиша, една от организаторките на протеста, призова за смяна на властта, предаде Франс прес.
Това е втората демонстрация от началото на февруари в черногорската столица, организирана от гражданската инициатива "Движение-бунт 97 000". Протестите започнаха, след като бивш приближен на Джуканович обвини в корупция президента и неговата Демократична партия на социалистите.
Много демонстранти носеха пликове като символ на скандала. Бизнесменът Душко Кнежевич, разследван за предполагаемо пране на пари (на обща стойност 500 милиона евро), неотдавна разкри, че е дарил 97 000 евро в брой (в плик) на партията на Джуканович преди парламентарните избори през 2016 г. Лидерите на партията в крайна сметка признаха, че бизнесменът, който избяга в Лондон, е направил дарението. Агенцията за борба с корупцията установи, че партията е нарушила закона за финансиране на политическите формации.
Организаторите призоваха за нов протест следващата събота.
Няколко хиляди души отново излязоха на протест по улиците на Белград срещу правителството на президента Александър Вучич. За 11-и пореден път те настояха за свободни медии и честни правила за избори, предадоха ДПА и БТА.
В центъра на протестите този уикенд беше символичен договор, който опозиционният Съюз за Сърбия предложи да подпише с гражданите на страната. Той изброява задълженията на Съюза, ако той вземе властта по воля на електората. Участниците в демонстрацията можеха да подпишат екземпляр от текста и да го предадат на активистите.
Вчера и в петък жители и на други градове в Сърбия също излязоха на антиправителствени демонстрации, включително Суботица, Крагуевац, Кралево и Ужице.