Ревизираната Газова директива на Европейския съюз (ЕС), която беше договорена във вторник вечерта, дава гаранции, че интересите на блока ще бъдат запазени като предостави на Европейската комисия (ЕК) ключовата роля в процеса на издаване на разрешения за всички газопроводи, свързващи Европа с други страни, в това число и Русия, сподели полският евродепутат Йежи Бузек, цитиран от Euractiv.
Бузек е член на Европейския парламент и представител на дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП). Той е председател на Парламентарната комисия за индустрията, изследванията и енергетиката и участва в преговорния екип по 4-тата Газова директива.
Постигнатото споразумение относно Газовата директива между представители на ЕК, Съвета на ЕС и ЕП е добра новина не само за Полша, но и за всички държави членки на блока, подчерта Бузек.
„Благодарение на преразглеждането на директивата европейското законодателство ще обхване всички газопроводи, които преминават от трети страни към ЕС“, подчерта още той.
По неговите думи, след включването на „френско-германската поправка“, директивата ще обхваща само онази част от строящия се „Северен поток 2“, която преминава през акваторията на Германия, докато всички останали части ще бъдат предмет на преговори между Берлин и Москва.
„Поради своето естество регулациите ще се прилагат за цялата дължина на газопровода, тъй като би било физически невъзможно да се направи разграничаване между европейската част на „Северен поток 2“ и частта извън пределите на ЕС“, поясни Бузек.
Варшава се противопостави на изграждането на газопровода, тъй като той заобикаля Украйна и Полша и засилва зависимостта на ЕС от руския газ. В крайна сметка обаче източната съседка на Германия осъзна, че тази сделка е в нейна полза и нейните интереси могат да бъдат защитени от ЕК.
„Комисията има голямо значение за този проект. Тя ще може да гарантира, че всички споразумения и изпълнени газови проекти ще бъдат съвместими със законодателството на ЕС“, подчерта евродепутатът.
Според него, каквито и преговори да води Германия, тя ще може да направи това само под контрола на ЕК, а всяко проектоспоразумение ще подлежи на одобрението на изпълнителния орган на ЕС.
„В този смисъл Полша не може да не бъде доволна от развоя на събитията и от директивата“, добави Бузек.
По неговите думи Газовата директива има за цел да осигури прозрачност и сигурност на доставките, както и да предостави достъп до газопроводи на различни доставчици.