fallback

Само България не е подкрепила френско-германския компромис за „Северен поток“ 2

Предложението предвижда отговорността за газопроводите с трети страни да бъде на първата страна от ЕС, в която съответният тръбопровод навлезе

17:20 | 08.02.19 г. 8
Автор - снимка
Създател

България е била единствената страна от 28-те членки на Европейския съюз, която не е подкрепила германо-френският компромис за внасянето на промени в газовата директива на блока, съобщава DW.

Останалите държави членки подкрепиха предложението, което предвижда отговорността за газопроводите с трети страни, каквато е Русия, да бъде на първата страна от ЕС, в която съответният тръбопровод навлиза в европейската мрежа. По този начин Германия ще запази водещата си роля в преговорите с Москва за изграждането на проекта „Северен поток“ 2.

До компромиса между Париж и Берлин се стигна, след като френските власти изразиха готовност да подкрепят ЕС в желанието за по-голям контрол върху строежа на проекти като „Северен поток“ 2, които според неговите критици застрашават енергийната независимост на континента.

Ако проектът за изменение на директивата в предишния му вид беше приет, то това създаваше рискове пред завършването на газопровода, който свързва директно Германия с Русия по дъното на Балтийско море.

„По отношение на газовата директива ние постигнахме споразумение и това стана възможно, тъй като Германия и Франция работиха в тясно сътрудничество“, заяви германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от DW.

„Днес е добър ден и това е така заради френско-германското сътрудничество“, посочи тя.

Решението на Франция да се противопостави на Берлин като подкрепи първоначалните промени на директивата, разпалиха опасенията за нова точка на напрежение в сърцевината на Европейския съюз.

След сключването на споразумението обаче от френското правителство побързаха да уточнят, че „няма френско-германска криза“.

„Зависимостта от руски газ ни тревожи“, заяви правителствен говорител, според когото „по тази причина е важно за нас да гарантираме европейски контрол, така че тази зависимост да не нараства“.

Измененията все още нямат обвързващ характер, което ще стане, след като бъдат гласувани от Европейския парламент.

От Европейската комисия посочиха, че преговорите за допълване на газовата директива на ЕС с френско-германския проект започват следващата седмица.

Това заяви говорителката Анка Падурару, след като посланиците от ЕС предоха по-рано днес на председателстващата Съвета на ЕС Румъния мандат за преговори с Европейския парламент и Европейската комисия за втвърдяване на газовата директива на ЕС, съобщава БТА.

Проектът на Франция и Германия по газовата директива е премахнал противоречието ѝ с конвенцията на ООН по морско право, посочи източник на ТАСС. По думите му френско-германското предложение ограничава предаването на Брюксел на суверенни правомощия на страните от ЕС по отношение на енергетиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:15 | 12.09.22 г.
fallback