fallback

Икономиката без въглерод отваря врата към 26 трлн. долара

Броят на заетите в сферата на възобновяемата енергия през 2017 г. достига 10 млн. през 2017 г.

12:10 | 10.02.19 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германия трябва да затвори всички въглищни централи до 2030 г. ако иска да постигне максимален ефект при икономическите и социалните ползи в прехода към достигане на нулеви емисии въглероден диоксид в своята енергетика, с което ще отговори на зададените цели от Парижкото споразумение за климатичните промени, пише за Euractiv Найджъл Топинг, главен изпълнителен директор на We Mean Business Coalition, глобална неправителствена организация, занимаваща се със стимулиране на бизнеса за борба с климатичните промени. 

Трудно извоюваният компромис от страна на Берлин да затвори постепенно всички централи, захранвани с въглища не по-късно от 2035-2038 г. е добре приветствана първа стъпка. Тя дава ясен сигнал за пренасочването на страната в посока чистата енергия и декарбонизираната енергийна система на бъдещето.

Съществуват прогнози, които показват, че краят на този преход може да бъде изтеглен значително по-рано, тъй като продължаващите понижения в цената на възобновяемите енергийни източници започват да изравняват цената на зелената енергия с тази от изкопаемите горива.

Затоплянето

На лице е растящата тревога около глобалното затопляне, където може да се види и сериозният отпечатък на въглищата и компаниите, стоящи зад този ресурс. Изкопаемите твърди горива са отговорни за повече от 800 хил. смъртни случая всяка година в глобален мащаб, а здравето на милиони други хора бива сериозно засегнати.

В Европа само, въглищата стоят зад 23 300 смъртни случая годишно.

Това е една от основните причини водещите компании да търсят все по-често енергия от възобновяеми източници. Към днешната дата над 160 от най-влиятелните компании в света са поели ангажимент да ползват 100% електроенергия от ВЕИ.

Тук влизат и голям брой германски компании като Allianz Investment Management, BMW и Commerzbank, които признават, че чистата енергия се превръща в най-достъпния и надежден начин за растеж на бизнеса.

Несубсидираните ВЕИ са най-евтините енергийни източници в 30 страни по света през 2017 г.

Много европейски енергийни компании като Iberdrola, Enel и Ørsted възприемат идеята за енергиен преход и демонстрират своята обвързаност с целите от Парижкото споразумение за климатичните промени.

Iberdrola е планирала да инвестира повече от 32 млрд. евро във ВЕИ технологии в периода 2018-2022 г., фокусирайки се върху възобновяемите енергии и мрежи.

Работа

Внимателното планиране на енергийния преход е от съществено значение за работните места. Предотвратяването на риска от рязко увеличаване на безработицата е една от основните цели пред институциите и компаниите.

Приблизително 20 хил. човека работят във въгледобивния сектор в Германия. Създават се програми за преквалификация и помощи на засегнатите работници, които в един момент ще изгубят своята работа.

В същото време работните места в сферата на възобновяемата енергия отбелязват невиждан растеж.

Броят на хората, заети във ВЕИ сектора в глобален мащаб, е достигнал 10 млн. през 2017 г., което е ръст от 5% спрямо година по-рано.

В Германия този сектор разполага с 325 хил. служители, което е близо десет пъти повече от работниците във въгледобивния сектор.

Анализите прогнозират, че нисковъглеродната икономика може да създаде възможност за икономически растеж от 26 трлн. долара и 65 млн. нови работни места в глобален мащаб до 2030 г.

Германия губи състезанието

Други страни се справят по-добре с енергийния преход, като вече се възползват от предимствата на чистата енергия и декарбонизираната икономика.

Понастоящем има седем страни, чиито енергиен сектор работи на 100% с ВЕИ. Сред тях са Норвегия и Австрия, като други страни предвиждат това да се случи и при тях до 2050 г.

През 2018 г. въглищата представляват 35,3% от общия енергиен микс на Германия. Делът на възобновяемата енергия за същата година е 35,2%.

За сравнение, във Великобритания делът на въглищата е приблизително 5% от общия микс, докато във Франция той е по-малко от 2 на сто.

В Европа действат над 270 въглищни централи, като 80 от тях се намират в Германия, показва проучване на Beyond Coal.

През 2015 г. около 18% от парниковите газове е Европейския съюз (ЕС) са били отделени от местните въглищни централи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:37 | 14.09.22 г.
fallback