Европейските борси завършиха сесията в петък с ръст, а пазарните участници наблюдаваха корпоративните резултати и ключови икономически данни, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 завърши с повишение от 0,29%, като повечето сектори и големи борси финишириха на позитивна територия.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 прибави 0,74% към стойността си и достигна ниво от 7020,22 пункта. Френският CAC 40 напредна с 0,53% до ниво от 5019,26 пункта. Германският DAX отбеляза ръст от 0,07% до ниво от 11 180,66 пункта.
Книжата на компаниите за потребителски стоки бяха сред най-добре представилите се начело с шведската Electrolux. Производителят на домакински уреди се озова близо до върха на европейския бенчмарк, след като обяви по-силни от очакванията резултати за тримесечието и прогнозира намаляване на разходите в идните месеци. Цената на акциите на компанията се повиши с над 10%.
Банковият индекс в Европа поведе загубите на фона на отчетите на компаниите. Deutsche Bank обяви първата си нетна печалба за цялата година от четири години насам. Но книжата й бяха подложени на натиск, като загубиха 0,59% от стойността си заради нарастващите слухове за сливане и поредицата неприятности в последно време.
В същото време книжата на германската компания Wirecard заличиха 25% от стойността си, след като Financial Times съобщи, че външна компания, която разследвала офиса й в Сингапур, е открила данни за „сериозни нарушения, измами и/или фалшификации на акаунти“. Компанията нарече доклада „неточен, подвеждащ и клеветнически“.
В макроикономически план инфлацията в еврозоната очаквано е намаляла миналия месец. Официалните данни, публикувани в петък, показаха, че инфлацията в 19-те страни, споделящи еврото, се е забавила до 1,4% през януари спрямо 1,6% предходния месец.
На Wall Street индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average нарасна със 160 пункта в началото на търговията, а S&P 500 и Nasdaq Composite също стартираха сесията с повишения.
Вниманието на пазарите беше насочено към последните данни за работните места в САЩ, публикувани от министерството на труда. Те показаха, че американската икономика е добавила 304 хил. работни места през януари, надминавайки очакванията за 170 хил. работни места.
Анализаторите не знаеха какво да очакват след парализата на правителството, но по-силният от очакванията растеж на работните места показва скритата сила на американската икономика.
Настроенията бяха помрачени от притеснения за световната търговия, особено след като заводското производство в Китай достигна най-ниското си ниво от февруари 2016 г.
Данните засилиха страховете от забавяне на икономиката и заличиха оптимизма за възможна сделка в областта на търговията между САЩ и Китай.
Делегацията на Китай съобщи, че Вашингтон и Пекин са постигнали „значителен напредък“ след два дни на търговски преговори.
Президентът Доналд Тръмп също заяви, че скоро ще се срещне с китайския си колега Си Дзинпин в опит да постигнат обхватно търговско споразумение. Пазарите бяха окрилени от възможността за преговори на високо равнище в областта на търговията в идните седмици, но оптимистичното настроение скоро беше охладено, след като Белият дом настоя, че 1 март е твърд краен срок за сключване на сделка.