Британските депутати отхвърлиха поправката на споразумението между премиера Тереза Мей и Европейския съюз, която призовава парламентът да обмисли алтернативни варианти за предотвратяване на Brexit без сделка, включително постоянен митнически съюз и втори референдум за оставането на Великобритания в състава на блока, съобщава Ройтерс.
Предложението, което бе поставено от опозиционната Лейбъристка партия, бе преборено с 327 гласа срещу 296 гласа.
Депутатите също така не приеха и поправка, призоваваща правителството да търси отлагане на Brexit и да не извежда Шотландия от ЕС против волята на народа, предава БТА.
Парламентът отхвърли и поправката към законопроекта за излизане от ЕС, внесена от Доминик Грийв, целяща да даде на законодателния орган по-голям контрол над процеса по Brexit. Тя бе отхвърлена с 321 срещу 301 гласа.
Предложението щеше да позволи на Камарата на общините да обсъжда алтернативи на сделката на премиера Тереза Мей с ЕС. Смята се, че това е победа за Мей, която бе изразила опасения, че предложението ще узурпира ролята на изпълнителната власт.
Без подкрепата на депутатите остана и предложението за изменение, внесено от депутата лейбърист Ивет Купър, която щеше да даде на парламента правото да отложи Brexit. Депутатите отхвърлиха мярката с 321 срещу 298 гласа предложението.
След като станаха ясни резултатите от парламентарния вот цената на британската лира спрямо американския долар поевтиня с над половин процент до 1,3092 долара за паунд.
Редица поправки бяха поставени за гласуване от британските депутати, след като оригиналното споразумение на Тереза Мей беше отхвърлено от парламента по-рано през януари.
Сред тях е и планът за забавяне на процеса по излизането на Великобритания от ЕС в опит да се предотврати Brexit без сделка, както и призив предпазният механизъм за ирландската граница да бъде заменен с „алтернативни мерки“, посочва ВВС.
По-рано днес Мей заяви пред депутатите, че иска да отвори повторно преговорите си с ЕС. Премиерът заяви, че ще се върне в Брюксел, за да получи „значителнаи правно обвързваща промяна“ на ирландския предпазен механизъм, чиято цел е предотвратяването на фактическа граница между Северна Ирландия и Република Ирландия.
От своя страна обаче Брюксел посочи, че няма намерение да променя законовия текст на споразумението с Лондон.
Мей заяви, че е наясно с „ограничения апетит“ на Брюксел за нови изменения, но посочи, че вярва в успеха си.
В опит да постигне смекчаване на тона в европейските столици във вторник премиерът проведе телефонни разговори с някои от основните лидери на ЕС преди гласуването в Камарата на общините.
*Информацията е актуализирана към 22:15 ч.