fallback

Рали при технологичните компании тласна европейските борси на зелена територия

Паневропейският индекс Stoxx 600 прибави 0,6% към стойността си

19:56 | 25.01.19 г.

Снимка: Ройтерс

Европейските борси завършиха сесията предимно с ръст на фона на ралито на технологичните акции, а инвеститорите продължават да наблюдават развитията около търговския спор между САЩ и Китай, предава CNBC.

Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,6% по време на търговията, а технологичният, автомобилният и суровинният сектор се представиха най-добре.

Лондонският бенчмарк FTSE 100 единствен завърши сесията с понижение от 0,14% до ниво от 6809,22 пункта заради разочароващите резултати на Vodafone и повишаването на стойността на паунда спрямо долара.

В същото време германският индекс DAX прибави 1,36% към стойността си до ниво от  11 281, 79 пункта, а парижкият CAC 40 се повиши с 1,11% до ниво от 4925,82 пункта.

Технологичният сектор в Европа записа сериозен ръст, въпреки че американският производител на чипове Intel публикува по-слаби от очакванията на анализаторите резултати. Цената на акциите на компанията за полупроводници Siltronic се повиши с над 5%, а книжата на конкурентите STMicro и Infineon добавиха съответно 4% и 2% към стойността си до края на търговията.

На корпоративния фронт френският автомобилен концерн Renault се изкачи близо до върха на Stoxx 600, след като японският министър на търговията Хирошиге Секо заяви, че компанията трябва да запази стабилен съюз с Nissan.

Безпокойството за бъдещите отношенията между двата концерна се засили след ареста на Карлос Гон, който ръководи автомобилния съюз. Книжата на Reault поскъпнаха с близо 5% за деня.

Ericsson обяви ръст от 10% на тримесечните си продажби на годишна основа. Компанията също така ограничи оперативните си загуби, които се оказаха по-ниски от прогнозите на пазара. Цената на акциите на Ericsson скочи с 3,1%.

В същото време книжата на британския конкурент Vodafone поевтиняха с 5,1%, след като компанията обяви разочароващи резултати. Компанията съобщи, че ключовата мярка за приходи се е забавила през третото тримесечие, като е намаляла с 40 базисни пункта спрямо предходното тримесечие до 0,1%. Главният изпълнителен директор Ник Рийд каза още, че компанията ще направи пауза в закупуването на ново оборудване от Huawei за основната си мрежа.

В същото време шведската телекомуникационна компания Telia остана на дъното на европейския бенчмарк, след като обяви по-слаби от очакванията резултати и предупреди за „трудна среда“ на местния пазар. Книжата на компанията поевтиняха с 4,6%.

Ройтерс съобщи, че никой в Борда на директорите на Deutsche Bank не настоява за сливане в краткосрочен план с конкурента Commerzbank.

В макроикономически план настроенията на германския бизнес се понижиха за пети пореден месец през януари и достигнаха най-ниското си ниво от февруари 2016 г., сочат данни на базирания в Мюнхен Ifo Business Institute.

Във фокуса на вниманието на инвеститорите тази година беше неразрешеният търговски спор между Вашингтон и Пекин. Двете страни опитват да постигнат споразумение в рамките на 90-дневното примирие, но преговорите са блокирани, след като администрацията на Тръмп отмени среща с китайските си колеги заради разногласия.

В четвъртък американският министър на търговията Уилбър Рос заяви пред CNBC, че САЩ и Китай са на километри от постигане на споразумение по търговските си проблеми. Двете страни опитват да се вместят в крайния срок до 1 март, за да постигнат сделка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:45 | 09.09.22 г.
fallback