fallback

ЕК: Brexit без сделка означава „твърда“ ирландска граница

Ангажиментът на ЕС спрямо Белфасткото споразумение „ще трябва неминуемо да вземе предвид този факт“, допълни говорителят на комисията Маргаритис Схинас

16:49 | 22.01.19 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Северна Ирландия автоматично ще получи „твърда“ граница с Република Ирландия, ако Великобритания напусне Европейския съюз без споразумение. Това заяви говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас, цитиран от Ройтерс.

Коментарът му отразява позицията на Брюксел, че Ирландия, също като останалите страни от съюза, ще трябва да въведе митнически и друг контрол върху вноса от Великобритания след Brexit, ако не се постигне специално споразумение.

На въпроси от журналисти за европейската позиция по отношение на гарантирането, че статусът на ирландската граница ще остане без промяна, както бе договорено в споразумението от 1998 г., Схинас заяви: „Ако искате да... ме притискате и спекулирате за това какво може да се случи при сценарий без сделка в Ирландия, то смятам, че е напълно очевидно – ще има твърда граница“.

Ангажиментът на ЕС спрямо Белфасткото споразумение „ще трябва неминуемо да вземе предвид този факт“, допълни той, като настоя, че Брюксел ще застане в подкрепа на договора, който в края на миналия век прекрати гражданския конфликт в региона, продължил близо три десетилетия.

Политиците не дават много яснота за това какво може да се случи с ирландската граница в случай на Brexit без сделка. Брюксел обаче посочи, че няма да позволи ситуация, при която британски стоки влизат на единния пазар без спазването на разпоредбите, важащи за блока.

Именно въпросът с ирландската граница и т. нар. предпазен механизъм, който предотвратява създаването на твърда граница, се оказаха в основата на трудностите за постигане на съгласие както в Лондон, така и в Брюксел.

След като по-рано този месец британският парламент отхвърли сделката на премиера Тереза Мей за развода с ЕС, Великобритания продължава да работи върху новите си искания към Брюксел, с които се надява да успокои несъгласните депутати.

На въпрос на ВВС за това какви са новите предложения на Лондон британският министър за Brexit Стивън Баркли заяви, че все още се работи върху тях.

По-рано днес германският министър на правосъдието Катарина Барли заяви, че е разочарована от плана на Мей за решаване на създалата се патова ситуация и предложи провеждането на нов референдум за оставането на Великобритания в блока.

„Да, разочарована съм... това не е пътят напред“, посочи тя и допълни, че черновата на споразумението няма да бъде променяна, съобщава още Ройтерс. Тя обаче допълни, че е възможно да има повече свобода за действие по отношение на времевите срокове, ако се проведе нов референдум.

„Това би могло да успокои ситуацията“, посочи министърът, която има както германско, така и британско гражданство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:43 | 14.09.22 г.
fallback