fallback

Лондон се подготвя за забавяне на Brexit

Бизнесът настоява за бързи отговорни решения, европейските борси реагират спокойно

09:07 | 16.01.19 г.
Автор - снимка
Създател

Британски депутати подготвят предложение за забавяне на процеса по член 50 от Лисабонския договор, който урежда процедурата за напускането на Европейския съюз. Това са заявили няколко британски министри пред бизнес лидери, предава Ройтерс.

Постигнатото от британския премиер Тереза Мей споразумение с ЕС за Brexit беше отхвърлено в Камарата на общините, а в телефонен разговор с бизнес лидери няколко министри са изказали предположението, че датата за напускане на ЕС (29 март) може да бъде отложена.

Министърът на финансите Филип Хамънд, министърът на бизнеса и енергетиката Грег Кларк и министърът за Brexit Стивън Баркли заявили, че „депутати от задните редици подготвят предложение за забавяне на член 50“.

Забавянето на напускането е и един от сценариите, очертан от анализаторите на американската инвестиционна банка Citi. В писмо до клиентите си те пишат: „След категоричното отхвърляне на сделката тази вечер (във вторник, б.ред.), тя няма как да бъде прокарана с малки корекции в движение. Вероятността да последва удължаване на срока за напускане на ЕС (отвъд 29 март) вече е много голяма, а расте и тази изобщо да бъде оттеглено искането на Лондон за раздяла с ЕС“.

Лондонското Сити призова спешно да се изработи нов план, защото след само малко над 70 дни ще трябва да се напусне ЕС без споразумение. „Изтича времето да се избегне Brexit без сделка, а това би било катастрофално за британската икономика", каза Стивън Джоунс, изпълнителен директор на сдружението на британските банки UK Finance.

„Няма проблем да има голямо парламентарно мнозинство против хаотичен Brexit, но трябва да се съсредоточите върху изработването на някаква форма за преход, било то отлагане или каквото измислите", призова и Катрин Макгинес, лидер на финансовия сектор на лондонското Сити. По думите ѝ регулаторите в Обединеното кралство и ЕС имат планове как да действат на финансовия пазар при развод без споразумение, но по-малките компании няма да се подготвят навреме за такъв сценарий.

Поне засега изглежда, че вотът в Лондон няма да се отрази пагубно на европейските борси. Фючърсите сочат леки размествания и в двете посоки.

„Шансовете и рисковете са в равновесно положение“, казва пред N-TV борсов участник. По думите му рисковете са в „твърд Brexit“, а шансовете – в оставане на Обединеното кралство в ЕС. Германският икономически институт Ifo счита, че има шансове за предоговаряне, което да премине след това в обхватно търговско споразумение, което да е без свободно движение на работници и по този начин да бъде модел за новите отношения между ЕС и Турция или Русия.

Brexit без сделка не означава в никакъв случай хаос, а просто - значително по-голяма степен на правна несигурност за абсолютно всеки един аспект на живота и най-вече за бизнеса, заяви в „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria Тодор Галев, старши анализатор в Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията. 

По думите му малко от европейските страни се готвят усърдно за Brexit без сделка, защото се очакваше, че сделката с ЕС ще даде параметрите, които всички страни ще следват.

Галев очерта примерен сценарий при Brexit без сделка за България. „Най-елементарното – пътуванията до Великобритания няма да бъдат отменени. Със сигурност няма да спрат някой на летището, защото няма виза, но ще има една правна несигурност, тъй като нито английските власти, нито континенталните власти, в случая българските, ще знаят как да оперират. Вероятно ще има един период на несигурност, на изчакване да се види как ще действат другите държави и т.н. Тази правна несигурност обаче ще повлияе най-зле на бизнеса... Примерно, в България един от големите инвестиционни фондове е английски. Тоест оперира с английски пари, наистина един от най-големите за недвижима собственост. Инвестициите на този фонд вероятно ще бъдат затруднени, защото най-елементарната финансова сделка ще се сблъска с липса на правила. Няма да се знаят дори елементарни неща – каква ще е таксата за един превод между българска и английска банка“, поясни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:16 | 13.09.22 г.
fallback