Италианският вицепремиер Матео Салвини и лидер на коалиционната крайнодясна партия „Лига“ обвини Европейската централна банка (ЕЦБ) в нападение срещу банковата система в страната. По думите му изискването на институцията местните кредитори да заделят повече средства за покриване на проблемни кредити може да струва на страната 15 млрд. евро.
В изявление Салвини посочи, че ходът на ЕЦБ засилва създадената от европейския банков съюз нестабилност и изрази необходимост от повече прозрачност, за да се елиминират подозренията, че централната банка е политически мотивирана.
По-рано във вторник източник на Ройтерс съобщи, че ЕЦБ ще даде на подопечните си банки целева дата, до която да могат да обезпечат изцяло своите дългове – нови и вече съществуващи. Решението изненада някои инвеститори и предизвика особена тревога у италианските кредитори, тъй като мнозина от тях се надяваха, че ЕЦБ ще покаже повече гъвкавост.
Банка Monte dei Paschi di Siena (MPS), която се бори със структурни и финансови проблеми, заяви, че от нея е било поискано да увеличи покритието си върху проблемните кредити до 2026 г., което доведе до поевтиняване на акциите ѝ с над 10%.
„Новата атака от ЕЦБ срещу италианската банкова система и MPS показва отново, че банковият съюз... не само че не прави нашата финансова система по-стабилна, но и причинява нестабилност“, заяви Салвини.
Вицепремиерът обвини ЕЦБ в погазването на решения, взети от Европейската комисия, и заяви, че се повдига „фундаменталният въпрос“ за предполагаемата безпристрастност на банката.
„Независимостта не означава липса на отговорност“, заяви Салвини, настоявайки за по-голяма прозрачност във взимането на решения на банката.
„Тази прозрачност е необходима, за да се разсеят съмненията, че ЕЦБ се възползва политически от дадените ѝ правомощия“, заяви още Салвини и допълни, че това може да струва на Италия 15 млрд. евро.