43% от германските мениджъри признават, че съществува неравенство при заплащането между мъжете и жените в страната. Това показва анализ на базирания в Мюнхен икономически институт Ifo.
Германия наистина отдава все по-голямо внимание на равенството в половете във всички сфери. За тази цел властите в най-голямата икономика в ЕС прие преди почти две години Закон за прозрачност на възнагражденията в Германия.
„Целта му е да намали разликата в заплащането между мъжете и жените. Предназначението на закона е мъжете и жените на еднаква позиция да получават равно заплащане. Това каза Юлия Шрикер, икономист в Ifo, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
„На компаниите се дава срок от 6 месеца, за да се подготвят и да проверят дали има равенство в заплащането", казва Шрикер.
Тя коментира, че голяма част от служителите не упражняват правото си за достъп до информация.
"Смятаме, че има две причини. На първо място служителите не са добре информирани за закона, тъй като компаниите нямат интерес да промотират закона. Медиите също не информират толкова често за закона. На второ място има много трудности около процеса за получаване на информация за заплащането".
Служител трябва да се идентифицира с подобна длъжност и да се сравнят дейностите, което подлежи на широка дискусия. Освен това трябва да има поне 5 души на подобна позиция. Поради тези трудности много от служители не се възползват от своето право за получаване на информация, обясни още Шрикер.
„Законът влезе в сила преди година. В краткосрочен план вероятно ще има увеличение на запитванията, но в дългосрочен план не очакваме по-голям ефект". Много малка част от хората смятат, че законът ще намали разликата между заплащанията, обобщи икономистът.
Целия разговор може да проследите във видео материала.