Европейските борси завършиха сесията в четвъртък на червена територия, като последваха негативните сесии на останалите пазари, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 отбеляза спад от 1,45%, като достигна най-ниското си ниво от декември 2016 г., а всички големи сектори регистрираха сериозни загуби.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 отписа 0,8% и достигна ниво от 6711,93 пункта. Във Франция индексът CAC 40 се понижи с 1,78% и достигна ниво от 4692,46 пункта, а германският DAX загуби 1,44% от стойността си до равнище от 10 611,10 пункта. Всички периферни пазари също завършиха сесията със сериозни загуби.
Автомобилният, банковият, суровинният, технологичният и туристическият сектор в Европа отбелязаха спад от по 2% или повече до края на търговията. Секторът на продажбите на дребно също достигна ново дъно, като се озова на най-ниското си равнище от октомври 2014 г. Inditex, Next и Dufry AG бяха сред най-зле представилите се компании в сектора, като записаха спад от по 3%.
Секторът на суровините в Европа поведе загубите, като отписа 2,74% от стойността си до края на търговията, след като американското министерство на финансите съобщи, че ще отмени санкциите върху алуминиевия гигант Русал. Antofagasta, Boliden и ArcelorMittal регистрираха големи загуби, като отписаха нас 3,5% от стойността си.
Енергийните компании бяха подложени на натиск, след като международният бенчмарк Брент и американският лек суров петрол WTI отбелязаха спад от над 4% около затварянето на борсите в Европа на фона на опасенията от свръхпредлагане и несигурните перспективи за търсенето.
На корпоративния фронт цената на акциите на Airbus се срина с 9% сутринта след съобщения, че компанията е разследвана от американското министерство на правосъдието за „неуместни практики“. До затварянето на търговията книжата на компанията ограничиха част от загубите и поевтиняха с 4,44%.
Най-големият губещ в Stoxx 600 беше Carnival, чиито акции поевтиняха с 10,83% след последното съобщение за печалбата й. Операторът на круизни кораби съобщи, че очаква печалбата от акция през първото тримесечие на 2019 г. да бъде между 40 и 44 цента, което е под очакванията на анализаторите за 45 цента на акция, съобщи Ройтерс.
Новините от централните банки останаха във фокуса на инвеститорите в четвъртък. По време на сесията Английската централна банка (АЦБ) запази непроменен основния си лихвен процент на фона на несигурните перспективи пред британската икономика по-малко от сто дни преди напускането на Европейския съюз от Великобритания.
Както се очакваше, Комисията по парична политика на АЦБ, оглавявана от Марк Карни, гласува единодушно основният лихвен процент да остане непроменен на 0,75%.
В САЩ Федералният резерв гласува с сряда за повишаване на лихвите с 0,25%, въпреки че президентът Доналд Тръмп притиска централната банка да води по-умерена парична политика.
След решението на Фед азиатските индекси записаха понижения в четвъртък, а Wall Street остава на негативна територия, като индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average загуби около 300 пункта от стойността си около края на борсовата сесия в Европа.