В Централна Европа има много сериозни центробежни сили, регионът на Югоизточна Европа изглежда забравен, а средиземноморските страни са силно задлъжнели, като това затруднява взимането на решения относно вътрешноструктурните проблеми на Европейския съюз, тъй като липсва кохезионна политика.
Това каза доц. д-р Атанас Владиков, преподавател в Пловдивския университет, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.
“В програмния период от 2014 г. до 2020 г. не се стига до сближаване и преодоляване на неравенствата в Евросъюза, посочи Владиков. – Неравенствата се увеличиха и се развиха определени центробежни сили.“
Той коментира решението на Европейската комисия да представи изцяло нов дизайн на бюджета и плановете за намиране на компромис между представителите на изпълнителната власт в страните членки на ЕС и евродепутатите.
„Всички очакват предстоящите избори за Европейски парламент през 2019 г. Вече се засилват определени настроения в Италия и Австрия. Бюджетът е заложник на политическата ситуация. Резултатите от изборите в германските провинции Бавария и Хесен показват, че дори икономическата политика на Берлин ще се промени“, заяви преподавателят по Европейска икономика в Пловдивския университет.
Според него разговорът се измества с фокус към бюджета на еврозоната.
“Основният въпрос е дали може страните членки на ЕС, които не са част от еврозоната, да плащат допълнителна вноска за бюджета на валутния съюз”, обясни преподавателят.
Повече от коментара на експерта вижте във видеото.