fallback

Експерт: Бизнесът в България не съдейства за преодоляване на социалното неравенство

Единният пазар на ЕС се превърна в механизъм за преразпределение на доходи в полза на по-богатите страни за сметка на по-бедните, коментира проф. Динко Динков

16:47 | 22.11.18 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Бизнесът в България не съдейства за по-безметежното преодоляване на българската изостаналост. Каквито и да са мерките на правителството по отношение на доходите, българите получават все по-малко в сравнение с други държави от Европейския съюз.

Това коментира проф. Динко Динков, преподавател в  УНСС, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, който е категоричен, че след влизането в ЕС българите не заживяха осезаемо по-добре.

По думите му единният пазар на ЕС се превърна в механизъм за преразпределение на доходи в полза на по-богатите страни за сметка на по-бедните.

“Това са въпроси от принципна важност, които ще бъдат в основата на концептуалните сблъсъци през 2019", посочи проф. Динков. – Напускането на Великобритания от Евросъюза се очертава като едно от главните изпитания. Великобритания положи усилия да промени съюза и да посегне на същностните характеристики на този интеграционен модел, тя парализира ЕС и неговия механизъм на приемане на решения. Напускането няма как да не се отрази върху бюджетната рамка. Става дума за 15-17 млрд. евро, които идваха досега от Великобритания като постъпления."

Проф. Динков напомни, че предстоят избори за Европейския парламент, а след това и сформирането на нов състав на Европейската комисия.

„Изтича и осемгодишният мандат на сегашния председател на на Европейската централна банка Марио Драги. Европейската комисия вече изрази мнението си за проектобюджета на Италия, като отхвърли идеята за увеличаване на разходите, в това число за пенсии, социално подпомагане и т.н. Италианското правителство предвижда около 2% бюджетен дефицит. Италия е с огромен външен дълг и затова ЕК изисква от нея това редуциране на разходите", изброи част от предизвикателствата пред Евросъюза професорът.

Според него „останките от Британската империя се явяват като проблем и за ЕС”.

"Затова Испания повдига темата за Гибралтар. Тя обаче няма големи шансове. В Испания управлява правителство, което няма широка парламентарна подкрепа. Дори едни усложнения могат да доведат да предсрочни парламентарни избор, прогнозира Динко Динков и смята, че иберийската страна трябва да дозира своите претенции. – Вероятно за следващите парламентарни избори Испания ще направи опит да внедри повече представители в наднационалните институции."

Цялото интервю вижте във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:35 | 13.09.22 г.
fallback