Нивото на замърсяване на въздуха във Великобритания вероятно ще се повиши ако страната излезе от Европейския съюз (ЕС) без споразумение, нарушавайки ключово обещание, направено от премиера Тереза Мей за ограничаване на емисиите въглероден диоксид, съобщава Bloomberg, позовавайки се на прогноза, направена от Bloomberg New Energy Finance Ltd.
Прогнозата показва, че изгарянето на въглища ще се увеличи през първото тримесечие на следващата година ако Лондон не успее да достигне до сделка с Брюксел. В такъв случай Великобритания ще напусне европейския пазар на квоти за въглеродни емисии, които ще бъдат заменени от своеобразен данък.
Проблемът е, че пазарът на емисии използва като рамка календарната година, която се разминава с британската фискална година, приключва в края на март, което ще създаде тримесечна дупка с по-ниски цени за въглеродни емисии. По-нататък британските предприятия, които най-силно замърсяват въздуха, биха разполагали със стимул да продадат своите квоти, които вече няма да са им необходими. Това може да доведе до потъване на цените на въглеродните емисии и като цяло на електроенергията, насърчавайки изгарянето на въглища в Обединеното кралство, смята анализаторът Ян Олсен.
“Единственият начин, по който Министерството на финансите може да реши този проблем, е да избегне „твърд“ Brexit”, предлага Олсен.
Правителството на Тереза Мей е обещало да намали замърсяването и а насърчи използването на възобновяеми енергийни източници за постигане на целите, свързани с Парижкото споразумение за климатичните промени, подписано през 2015 г.
От Лондон възнамеряват да въведат данък върху въглеродните емисии в размер на 16 паунда (21 долара), вариант, който да замени Европейския пазар за въглеродни емисии.
„Ние сме дълбоко ангажирани с борбата срещу климатичните промени и глобалното затопляне и в това отношение излизането на Великобритания от ЕС няма да промени тази политика“, заявяват от правителството.
Олсен смята, че комуналните услуги ще изразходват повече въглища през първите три месеца на 2019 г. ако се стигне до Brexit без сделка. Това е най-студената част от годината, когато търсенето на енергия достига своя годишен връх.
Резултатът ще бъде изразен в допълнителни 6 млн. тона емисии въглероден диоксид, което съответства на годишното количество въглероден диоксид, отделян от малка страна като Литва или на голяма електроцентрала като тази на английската компания Drax Group Plc.
Без споразумение Великобритания автоматично ще напусне системата за търговия с въглеродни емисии на ЕС, което означава, че замирсителите в страната няма да разполагат с квоти.
Според Олсен резултатът от това ще се изрази в повишено потребление на въглища от електроцентралите, по-скъп природен газ, а цените на електроенергията ще се понижат.
Годишният доклад на Drax Group зя 2017 г. показва, че въпросната година е „най-чистата“ при производството на електроенергия за Великобритания.
Въглеродните емисии, включително и тези от внесената електроенергия, са 72 млн. тона. Те отичат понижение с близо 12 на сто спрямо 2016 г. поради спада в добива на въглища и природен газ. Тази стойност се равнява на 150 кг спестени емисии въглероден диоксид на човек.
Но ако Великобритания излезе от ЕС без сделка, тези стойности ще бъдат променени във възходяща посока.