Главният изпълнителен директор на германския индустриален конгломерат Siemens Джо Кезер ще пътува в края на ноември за икономически и инвестиционен форум в Саудитска Арабия въпреки напрежението, свързано със случая Кашоги. Кезер бе един от последните икономически лидери, който отказа посещението си в Рияд през октомври заради силния международен натиск, но стори това в последния момент.
На конференцията на 26-и ноември обаче е планирано той да държи и реч, пишат днес германските Süddeutsche Zeitung и Der Spiegel. Кезер ще участва в подиумна дискусия на тема „Визия 2030: локализация и индустриален ръст“ в Dhahran Expo Center в град Дамам – родното място на най-големия в света петролен производител Saudi Aramco. Кезер ще е в добра компания – останалите участници според предварителната програма са Лоренцо Симонели от компанията за петролни услуги Baker Hughes (General Electric), Паал Кибсгаард от производителя на петролни помпи Schlumberger и Джефри Милър от Halliburton.
В Саудитска Арабия германският Siemens има около 2000 служители, предимно местни жители. Преди пет години компанията спечели договора за изграждане на автономно метро в Рияд на стойност почти 2 млрд. евро. То още не е пуснато, но след завършването му германците трябва да поемат поддръжката. През миналата година арабите поръчаха електроцентрала от Siemens на стойност повече от 400 млн. евро. В основата на проекта е голяма газова турбина, за която пазар в други части на света буквално липсва.
След убийството на журналиста Джамал Кашоги обаче отношенията на Siemens с властите в Рияд бяха подложени на ожесточена критика и Кезер трябваше да отмени участието си в инвеститорската конференция. По време на форума през октомври компанията очакваше да добави още големи договори, включително и за амбициозния голям проект „Неом", който се ръководи от стария довереник на Кезер Клаус Клайнфелд в качеството му на съветник на саудитския принц и де факто владетел Мохамед бин Салман. Бившият шеф в Siemens и Alcoa Клейнфелд строи нов суперград в пустинята от името на Салман - на площадка с размерите на провинция Хесен и с обем на инвестициите от около 500 млрд. долара.
Тогава в Twitter Джо Кезер заяви, че случаят с Кашоги трябва първо да бъде изяснен, да се намери истината и да се приложи справедливост.
Всъщност междувременно се изясниха много неща, но Саудитска Арабия изобщо не попада в по-добра светлина. Има индикации, според ЦРУ, че саудитският принц е наредил лично убийството на Кашоги.
SZ съобщава, че според изявление на централата на Siemens Кезер „не иска да обвинява целия саудитски народ за престъплението и да го привлича в съзаклятие". Става въпрос за това да запазим диалога помежду си, но и за закона. Поради тази причина пътуването на Кезер в Саудитска Арабия и участието му във форума през ноември все още не са на сто процента сигурни.
Прът в колелата може да сложи планът на американските власти да назоват поименно отговорните за убийството в консулството в Истанбул. „Пълноценен доклад за извършителите“ ще е готов в понеделник или вторник, обяви американският президент Доналд Тръмп.
Американската разузнавателна служба ЦРУ приема, че саудитският принц Мохамед бин Салман стои лично зад убийството на Кашоги или поне е бил информиран за плановете. Има ли тогава някой моралното право да сключва сделки с този монарх или близките му довереници за милиарди долари?