fallback

Пониженията при технологиите доведоха до силен седмичен спад на Wall Street

S&P 500 спадна с 1,6% за седмицата, а Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite отписаха по над 2%

23:41 | 16.11.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Индексите на Wall Street завършват седмицата със значителни понижения, основна причина за които е по-лошото представяне на технологичния сектор.

Широкият измерител S&P 500 спадна с 1,6% за седмицата, а индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average и технологичният бенчмарк Nasdaq Composite отписаха по над 2%.

Технологиите, които са най-големият сектор по пазарна капитализация в S&P 500, се понижиха за седмицата с 2,5%. Секторът отчете спад след обезценяване на акциите на Apple с 5,4% заради притесненията на Wall Street, че продажбите на iPhone може да се забавят. Акциите на гиганти като Amazon и Netflix отписаха съответно 7% и 5,7%.

Facebook също беше под напрежение тази седмица, отбелязвайки спад от 4%, след като в. New York Times съобщи, че компанията е игнорирала, а след това се е опитала да скрие информацията, че Русия е използвала платформата за намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г.

Пред поредно изпитание бе изправен технологичният сектор и в петък, когато книжата на производителя на микропроцесори Nvidia се сринаха с 18,8% заради разочароващи данни на компанията за приходите и прогнозите й.

По-слабо представяне през седмицата имаше и при секторът на търговците на дребно с приближаването на Черния петък. Акциите на Nordstrom и Williams-Sonoma отписаха съответно 13,7% и 11,2% в петък заради разочароващи отчети за третото тримесечие.

Dow и S&P 500 успяха да наваксат част от седмичните си загуби в петък, отбелязвайки ръст от съответно 0,49% и 0,22%. Те достигнаха най-високите си стойности за сесията, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че се надява САЩ да сключат търговско споразумение с Китай – въпрос, който притеснява пазарите през по-голямата част на 2018 г.

Nasdaq от своя страна отписа 0,15%.

Петъчната търговия се проведе на фона на нови сътресения във Великобритания и подновени притеснения, че страната може да излезе от състава на Европейския съюз без споразумение. В четвъртък британският паунд отчете най-голямата си еднодневна загуба спрямо еврото от октомври 2016 г. насам.

На стоковите пазари в петък петролът поскъпна. Американският сорт WTI се търгува за 57,01 долара за барел, което е ръст от 0,58%. В същото време международният бенчмарк Брент поскъпва с 0,51%, достигайки до цена от 66,96 долара за барел.

Златото също поскъпва с 0,55% до 1221,70 долара за тройунция.

Доходността по американските държавни ценни книжа се понижи, след като заместник-гуверньора на Федералния резерв Ричард Кларида заяви, че централната банка е близо до „неутралните“ лихвените проценти.

Доходността по 10-годишните облигации спадна до 3,072%, а при двугодишните ДКЦ е в размер на 2,808%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:28 | 06.09.22 г.
fallback